PSEW: wyższy obowiązek OZE pozwoli walczyć z nadpodażą certyfikatów

PSEW: wyższy obowiązek OZE pozwoli walczyć z nadpodażą certyfikatów
Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej / Newseria

Zdaniem prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wojciecha Cetnarskiego podniesienie w przyszłym roku obowiązku OZE do 17% może realnie wpłynąć na redukcję nadpodaży zielonych certyfikatów i przełoży się na wzrost ich ceny powyżej 200 zł/MWh. Takie rozwiązanie zaproponowali autorzy procedowanego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Zgłoszona w Sejmie poprawka do projektu nowelizacji ustawy o OZE zakłada zwiększenie ogólnego obowiązku zakupu zielonych certyfikatów w przyszłym roku z około 15% do 17%. Taka regulacja zwiększyłaby popyt na zielone certyfikaty, co miałoby doprowadzić do zmniejszenia rynkowej nadpodaży, a więc do podniesienia ich cen. To z kolei zwiększyłoby przychody producentów energii z OZE.

Pomysł zwiększenia obowiązku OZE ocenia w wywiadzie dla wnp.pl Wojciech Cetnarski, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Jego zdaniem podniesienie obowiązku do 17% w 2016 r. wraz z wpisanym już do ustawy o OZE obniżeniem wartości certyfikatów za produkcję energii we współspalaniu może przyczynić się do spadku utrzymującej się na rynku nadpodaży zielonych certyfikatów, która jest przyczyną spadku ich cen oraz kłopotów finansowych wielu operatorów instalacji OZE. Wobec niskich cen certyfikatów przychody producentów zielonej energii są bowiem dużo niższe niż przyjęte w biznesplanach na etapie planowania inwestycji.

REKLAMA

Prezes PSEW pozytywnie ocenia pomysł podniesienia obowiązku OZE, czyli obowiązkowego udziału OZE w energii sprzedawanej przez tzw. sprzedawców zobowiązanych, który jest realizowany przez nich poprzez zakup i umorzenie odpowiedniej ilości certyfikatów lub poprzez regulowanie tzw. opłaty zastępczej.

Według Wojciecha Cetnarskiego, podniesienie obowiązku OZE do 17% może oznaczać wzrost giełdowej ceny certyfikatów na notowaniach sesyjnych do 160 zł/MWh w tym roku i do 200-240 zł/MWh w przyszłym roku.

REKLAMA

Ostatnia debata podczas posiedzenia sejmowej komisji zajmującej się projektem nowelizacji ustawy o OZE skupiła się na kosztach ewentualnego podniesienia obowiązkowego udziału zielonej energii w miksach energetycznych sprzedawców zobowiązanych. Zdaniem prezesa PSEW, podniesienie obowiązku OZE o 1 punkt proc. może oznaczać wzrost kosztów energii dla odbiorców końcowych o około 2,01 zł/MWh.

Wojciech Cetnarski dodaje, że w tym roku wartość zielonych certyfikatów uwzględniona przez URE w kalkulacji cen za energię dla odbiorców końcowych może być znacząco większa niż wynikałoby to z bieżących cen certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii.

Ciekawe byłoby też sprawdzenie, czy sprzedawcy wliczający do swoich taryf ceny certyfikatów obniżyli faktycznie swoje ceny taryfowe za energię w sytuacji, gdy ceny certyfikatów w ciągu ostatnich 3 lat potaniały prawie trzykrotnie – podkreśla Wojciech Cetnarski w wywiadzie dla wnp.pl.

Link do całego wywiadu w wnp.pl

Więcej na temat projektu nowelizacji ustawy o OZE, który ma na celu zwiększenie cen zielonych certyfikatów, w artykule: MG za zwiększeniem obowiązku zakupu zielonych certyfikatów

gramwzielone.pl