REKLAMA
 
REKLAMA

Ponad 50 MWp zakontraktowanej mocy. Skokowy wzrost EDP w Polsce

Ponad 50 MWp zakontraktowanej mocy. Skokowy wzrost EDP w Polsce
fot. CHUTTERSNAP/Unsplash

EDP Energia Polska specjalizuje się w rozwiązaniach fotowoltaicznych dla małych i średnich przedsiębiorstw. W ubiegłym roku grupa osiągnęła najlepszy wynik od momentu rozpoczęcia działalności w Polsce.

Ja podaje EDP, wartość projektów planowanych przez portugalską grupę energetyczną na całym świecie wynosi 25 mld euro. W Polsce firma oferuje m.in. rozwiązania fotowoltaiczne dla biznesu, działając przez spółkę EDP Energia Polska.

Na koniec 2022 roku EDP Energia Polska miała 50,7 MWp łącznej mocy zakontraktowanych instalacji solarnych. To 10 razy więcej niż w roku 2021. Jest to jednocześnie największy wzrost (+800 proc.) wśród krajów europejskich, w których EDP oferuje rozwiązania fotowoltaiczne.

REKLAMA

Strategia EDP w Polsce

Grupa EDP na początku marca ogłosiła strategię do 2026 roku. Zakłada ona stałe inwestycje w projekty związane z transformacją energetyczną. W Polsce grupa rozwija działalność i portfolio klientów w obszarze PV od 2020 roku, także poprzez akwizycje.

W ubiegłym roku EDP Energia Polska przejęła spółki Soon Energy Poland i Zielona-Energia.com. Jak zaznacza EDP, miały one kluczowe znaczenie dla rozwoju grupy nad Wisłą.

Od kilku lat tempo wzrostu mocy zakontraktowanej w fotowoltaice w Polsce jest niezwykle wysokie. Biorąc pod uwagę bardzo dużą konkurencję na rynku oraz fakt, że wiele małych i średnich przedsiębiorstw dotkliwie odczuło skutki kryzysu, jesteśmy bardziej niż zadowoleni z doskonałego wyniku, jaki osiągnęliśmy w minionym roku – mówi Ireneusz Kulka, Country Manager EDP Energia Polska.

Nie zwalniamy jednak tempa. Finalizujemy właśnie nowe kontrakty z kolejnymi firmami, których przyszłość w dużej mierze zależy od stabilnych dostaw energii oraz rozwiązań pozwalających im ograniczyć wydatki – dodaje.

REKLAMA

PV-as-a-Service

EDP Energia Polska informuje, że oferowane przez nią rozwiązania umożliwiają małym i średnim firmom rozwój spójny z założeniami zielonej transformacji. A jednocześnie pozwalają im zwiększyć niezależność energetyczną i obniżyć rachunki za energię. Wśród klientów EDP oszczędności mają sięgać nawet 17 proc.

Spółka oferuje instalacje fotowoltaiczne dla biznesu w modelu PV-as-a-Service (fotowoltaika jako usługa). To pozwala firmom uniknąć konieczności zainwestowania własnych środków. EDP bierze na siebie także koszty instalacji paneli PV. Klienci mają nie tylko zagwarantowane dostawy energii, ale też możliwość odsprzedania nadwyżek do EDP.

Zaletą PV-as-a-Service jest także przejęcie przez EDP serwisowania i regularnej konserwacji instalacji PV przez cały okres trwania umowy. Zazwyczaj wynosi on 10–15 lat.

Portfel EDP

Grupa EDP obecna jest w 29 krajach na trzech kontynentach. W 2022 roku zakontraktowała ponad 670 MWp mocy solarnej w Europie. Obecnie jest czwartym największym producentem energii wiatrowej i słonecznej na świecie.

W Polsce EDP działa od 2007 roku, najpierw w obszarze energetyki wiatrowej – poprzez spółkę EDP Renewables. W 2020 roku rozszerzyła swoje portfolio na polskim rynku i powołała spółkę EDP Energia Polska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA