REKLAMA
 
REKLAMA

Wyspy niezależne energetycznie dzięki pompom ciepła, fotowoltaice i bateriom

Wyspy niezależne energetycznie dzięki pompom ciepła, fotowoltaice i bateriom
Wyspy Aran. Fot. WikiDon, CC BY-SA 3.0

Pod koniec maja rozpoczął się projekt demonstracyjny na wyspach irlandzkich. Celem jest sprawdzenie, w jaki sposób można uniezależnić oddalone tereny od dostaw energii bazującej na paliwach kopalnych.

W eksperymencie bierze udział Mitsubishi Electric R&D Centre Europe, spółka zależna Mitsubishi Electric Corporation. Projekt demonstracyjny przeprowadzony zostanie na irlandzkich wyspach Aran oraz włoskiej San Pietro.

Celem pilotażu prowadzonego przez Mitsubishi jest ocena skuteczności wykorzystania systemów pomp ciepła jako odpowiedzi na zapotrzebowanie energetyczne społeczności. Ponadto na wyspach wdrożone zostaną elektrownie fotowoltaiczne i magazyny energii w celu optymalizacji podaży i popytu na energię elektryczną.

REKLAMA

Niezależność energetyczna wysp w ramach unijnego programu

Oddalone od stałego lądu wyspy są obecnie wciąż mocno uzależnione od paliw kopalnych i dostaw energii z lądu. Dlatego unijny projekt REACT zakłada wdrażanie rozwiązań fotowoltaicznych, wiatrowych i magazynowych do zwiększania samowystarczalności energetycznej  terenów odłączonych od centralnych systemów energetycznych.

REKLAMA

W REACT uczestniczy 22 partnerów biznesowych i naukowych z 11 krajów UE. Projekt zakłada uzyskanie w efekcie jego realizacji 10-proc. oszczędności energii, 60-proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych i 50-proc. wzrostu wykorzystania energii odnawialnej na odległych od lądu wyspach.

Pilotażowe działania Mitsubishi prowadzone są właśnie w ramach REACT. Firma rozpoczęła eksperyment 25 maja na wyspach Aran, w pobliżu zatoki Galway w zachodniej Irlandii. Japońska firma wykorzysta swoje pompy ciepła Melco do ogrzewania i zapewnienia mieszkańcom ciepłej wody użytkowej. Mają one też pomóc w stabilizacji sieci w okresach szczytu zapotrzebowania na energię.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA