REKLAMA
 
REKLAMA

Zasilany z PV system do produkcji wody pitnej z powietrza

Zasilany z PV system do produkcji wody pitnej z powietrza
Northumbria University

Naukowcy z Northumbria University opracowali system Solar2Water, który produkuje pitną wodę z wilgoci obecnej w powietrzu atmosferycznym. Rozwiązanie jest zasilane energią odnawialną i ma być szczególnie przydatne w miejscach niedostatku wody.

Według ONZ nawet co trzecia osoba na świecie może cierpieć na brak dostępu do bezpiecznej wody pitnej. Co więcej, rosnąca liczba ludności, konflikty zbrojne i dynamiczna zmiana klimatu przyczyniają się do pogłębiania problemu.

Dr Muhammad Wakil Shahzad, adiunkt na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Budowlanej w Northumbria University, wraz ze swoim zespołem opracował system Solar2Water zdolny do generowania czystej wody pitnej bezpośrednio z powietrza atmosferycznego.

REKLAMA

Opatentowany Solar2Water wykorzystuje odnawialną energię słoneczną pochodzącą z dwóch modułów PV, które podłączone są bezpośrednio do jednostki generującej wodę. System usuwa wilgoć z pobieranego powietrza, a następnie za pośrednictwem wdrożonych procesów produkuje czystą, bezpieczną wodę pitną.

Wydajny system

Przewagą Solar2Water nad podobnymi mechanizmami ma być to, że przy identycznym nakładzie energii elektrycznej jest w stanie wyprodukować nawet dwukrotnie więcej wody. System jest wyposażony w magazyn energii, dzięki któremu Solar2Water może dostarczać pitną wodę przez całą dobę.

Obecnie wydajność urządzenia jest oceniana na około 20 litrów wody dziennie, jednak – jak twierdzi dr Shahzad – już trwają pracę nad zwiększeniem wydajności do 50 litrów dziennie, tak by zapewnić wystarczającą ilość wody dla niewielkiej społeczności.

REKLAMA

Dodatkowy cel

Warto wspomnieć, że zespół z Northumbria University poza zapewnieniem podstawowego dobra, jakim jest woda pitna, dostrzega w swoim projekcie inną wartość dodaną. Otóż lider projektu twierdzi, że Solar2Water może wzmocnić pozycję kobiet w pewnych społecznościach, w których to właśnie one muszą codziennie spędzać kilka godzin na pokonywaniu dużych odległości w celu zdobycia wody dla swoich bliskich. Solar2Water pozwoli zaoszczędzić ten czas, który będzie mógł być wykorzystany m.in. na pokonywanie barier w nauce i próbę podniesienia standardu życia.

Jak podają twórcy urządzenia, jest ono bardzo proste w obsłudze i ma nieskomplikowaną, solidną konstrukcję która umożliwia jego instalację i użytkowanie bez wcześniejszego specjalistycznego przeszkolenia.

Początkowo dr Shahzad otrzymał fundusze z uniwersytetu, aby zademonstrować koncepcję Solar2Water. Po pomyślnym opracowaniu prototypu w laboratorium uzyskał środki na weryfikację koncepcji od Northern Accelerator – inicjatywy współpracy uniwersytetów na Północnym Wschodzie.

Ostatnio informowaliśmy również o innym systemie zdolnym do produkcji wody pitnej z powietrza atmosferycznego, dostępnym zarówno w wersji rezydencjalnej, jak i przemysłowej.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Świetna sprawa bo przydałoby się żeby Chińczycy w czymś byli słabsi a nie tak jak teraz w co raz większej ilości dziedzin dominują.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA