REKLAMA
 
REKLAMA

Aglomeracja szczecińska przyłączy więcej odnawialnych źródeł energii

Aglomeracja szczecińska przyłączy więcej odnawialnych źródeł energii
fot. Enea Operator

Enea Operator zakończyła jedną z inwestycji kluczowych dla bezpieczeństwa zasilania w aglomeracji szczecińskiej i możliwości przyłączenia nowych OZE do sieci.

Główny punkt zasilający (GPZ) na szczecińskich Pomorzanach to właśnie zakończona inwestycja spółki Enea Operator. Stacja elektroenergetyczna 110/15 kV ma zwiększyć pewność zasilania w regionie i przyczynić się do wzrostu jego potencjału gospodarczego. Ponadto pozwoli na przyłączanie do sieci kolejnych odnawialnych źródeł energii.

Jak wskazuje inwestor, nowy GPZ stwarza możliwości podłączenia do sieci nowych odbiorców na terenach inwestycyjnych położonych na południe od Szczecina w pobliżu autostrady A6. GPZ Pomorzany to pierwsza stacja elektroenergetyczna z tzw. wnętrzową rozdzielnicą wysokiego napięcia 110 kV, czyli umieszczoną w budynku, wybudowana na terenie Oddziału Dystrybucji Szczecin.

REKLAMA

Kompaktowa konstrukcja

Enea Operator podaje, że 18-polowa rozdzielnica wykonana została w technologii GIS (Gas Insulated Switchgear). Bazuje ona na wykorzystaniu gazu jako medium izolacyjnego w urządzeniach do rozdziału i przesyłu energii elektrycznej. Rozwiązanie to stosuje się w urządzeniach wysokiego napięcia, co przyczynia się do poprawy wydajności i bezpieczeństwa systemów energetycznych.

Zastosowanie technologii GIS sprawia, że aparaty stacyjne zajmują mniej przestrzeni i są mniej narażone na ekstremalne warunki atmosferyczne w porównaniu do infrastruktury napowietrznej. Dzięki kompaktowej konstrukcji zainstalowanie urządzeń GIS jest możliwe nawet w ograniczonych przestrzeniach.

REKLAMA

Główny węzeł sieci wysokiego napięcia

Inwestor podkreśla, że stacja Pomorzany pełni istotną funkcję w infrastrukturze energetycznej aglomeracji szczecińskiej – jest jednym z trzech głównych węzłów sieci wysokiego napięcia. Wychodzi z niego sześć linii 110 kV. Jest to też miejsce przyłączenia do sieci Elektrociepłowni Pomorzany, odgrywającej kluczową rolę w dostarczaniu ciepła do miasta; zapewnia ona też częściowe zaopatrzenie miasta w energię elektryczną.

Nowy GPZ wyposażony został w szereg funkcjonalności inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej. Mają one zwiększyć efektywność, wydajność i niezawodność sieci dystrybucyjnej Enei Operator w Szczecinie. Oprócz monitoringu obciążenia sieci w czasie rzeczywistym obejmują one również automatyczną identyfikację i system naprawczy. Dzięki temu będzie można szybko wykryć i zlokalizować awarię w sieci i zminimalizować czasy ewentualnych przerw w zasilaniu.

Wdrożenie tych licznych i nowoczesnych funkcjonalności przyczynia się do stworzenia bardziej inteligentnego, elastycznego i niezawodnego systemu elektroenergetycznego. Dzięki temu odbiorcy mogą cieszyć się wyższą jakością dostaw energii, a my mamy możliwość lepszego monitorowania, zarządzania i utrzymania infrastruktury energetycznej – powiedział Marcin Gawroński, prezes Enei Operator.

Całkowity koszt obiektu wyniósł prawie 40 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA