REKLAMA
 
REKLAMA

Grupa Apator podała wyniki za pierwsze półrocze 2023

Grupa Apator podała wyniki za pierwsze półrocze 2023
Fot. Apator

Producent systemów pomiarowych i rozwiązań do odczytu danych oraz automatyzacji pracy sieci elektroenergetycznej podał wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2023 r.

Jak podaje spółka Apator, pierwszy kwartał 2023 r. okazał się rekordowy – to najlepsze sprzedażowo pierwsze półrocze w historii grupy. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosły o 14 proc. r/r. i wyniosły 564,1 mln zł. Jak podaje spółka, na taki wynik złożyły się wysokie poziomy sprzedaży w segmencie Energia Elektryczna (233,0 mln zł, +27 proc. r/r) i segmencie Woda i Ciepło (197,9 mln zł, +17 proc. r/r), a także niższe obroty w segmencie Gaz (133,2 mln zł, -7 proc. r/r).

W 2023 r. EBITDA Apatora wyniosła 59 mln zł (+36 proc. r/r), a zysk netto osiągnął wartość 12,4 mln zł wobec około 1 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowany zysk netto pierwszego półrocza 2023 r. skorygowany o odpis na aktywo podatkowe wyniósł 19,8 mln zł.

REKLAMA

 

Popyt na rozwiązania do pomiarów zużycia

Wysokie ceny energii elektrycznej i innych mediów wpływają na wzrost popytu na rozwiązania do precyzyjnego pomiaru i zarządzania zużyciem mediów, które ma w ofercie Grupa Apator. Także dynamiczny rozwój OZE w naszym kraju skutkuje wzrostem znaczenia rozwiązań, systemów i usług, które firma ma w portfolio. To spowodowało, że Apator zamknął pierwsze półrocze 2023 r. z tak dobrym wynikami sprzedaży.

Segment Energia Elektryczna, który w analogicznym okresie ubiegłego roku mierzył się z problemami z dostępnością materiałów, inflacją i rosnącymi kosztami działalności, w okresie sześciu miesięcy 2023 r. odnotował dwucyfrowe dynamiki sprzedaży w każdej z czterech linii biznesowych. Apator ocenia, że perspektywy tego segmentu pozostają dobre, a portfel zamówień na najbliższe miesiące jest stabilny. Grupa pracuje nad poprawą efektywności operacji i optymalizacji gospodarki materiałowej.

REKLAMA

Utrzymuje się także trend wzrostowy w segmencie Woda i Ciepło. Sprzedaż nowoczesnych wodomierzy Grupy Apator rośnie zarówno w kraju, jak i za granicą. Przeniesienie działalności produkcyjnej w 2022 r. do nowej fabryki w Jaryszkach poprawiło możliwość obsługi rosnącego zapotrzebowania ze strony rynku. Producent spodziewa się długoterminowego wzrostu popytu na rozwiązania klasy smart, którymi należy zastąpić istniejące urządzenia w związku z nowelizacją ustawy o efektywności energetycznej.

Apator ocenia, że z uwagi na przewidywane zmniejszenie popytu na gaz w Europie największe wyzwania stoją przed segmentem Gaz. Grupa liczy się z mniejszą skalą inwestycji w infrastrukturę i pomiary tego surowca. Na działalność całej branży w kolejnych latach w tym segmencie niewątpliwie wpłyną decyzje polityczne dotyczące bezpieczeństwa energetycznego i kierunków transformacji energetycznej  Segment ma w portfelu kontrakt na dostawy około miliona gazomierzy na rynek belgijski. Grupa nadal dostarcza gazomierze do klientów w Niderlandach, Belgii, Austrii, Hiszpanii i na Litwę. Apator pracuje nad opracowaniem nowych produktów, które pozwolą skutecznie zdywersyfikować działalność segmentu Gaz, zapewniając nowe źródło przychodów.

Stabilna sytuacja

W pierwszym półroczu 2023 r. z uwagi na niepewną sytuację i utrudniony dostęp do komponentów realizacja kluczowych kontraktów (m.in. dostawy liczników dla PGE Dystrybucja oraz na rynek belgijski w segmencie Gaz) wymagała zwiększenia poziomu zapasów, powodując dodatkowe obciążenie finansowe grupy. Przesunięcia terminów dostaw w części umów skutkują utrzymaniem podwyższonych stanów magazynowych także w trzecim kwartale. Apator spodziewa się poprawy rotacji zapasów w związku z rosnącą sprzedażą w ostatnim kwartale br. Mimo istotnego wzrostu poziomu kapitału obrotowego sytuacja finansowa Grupy Apator jest stabilna. Zadłużenie na koniec czerwca 2023 r. było niższe o około 28 mln zł w ujęciu r/r.

Niestabilne otoczenie i odczuwalne spowolnienie gospodarcze daje się we znaki wszystkim przedsiębiorcom. Na tym tle Grupa Apator radzi sobie dobrze. Wymaga to jednak ciągłej pracy nad optymalizacją kosztów i poprawą efektywności naszych operacji – podsumowuje Maciej Wyczesany, prezes zarządu Apator SA.

Grupa widzi duży potencjał wzrostu sprzedaży w segmencie Woda i Ciepło oraz nowe możliwości dla aparatury łączeniowej w ramach segmentu Energii Elektrycznej. Liczy też na kolejne kontrakty na dostawy liczników energii elektrycznej w ramach trwającego procesu wdrażania inteligentnego systemu pomiarowego.

Grupa Apator specjalizuje się w obszarze aparatury łączeniowej i pomiarowej oraz systemów IT. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W 2022 r. miała 1,08 mld zł skonsolidowanych przychodów (wobec przychodów na poziomie 0,94 mld zł rok wcześniej). Ubiegłoroczny zysk netto Apatora wyniósł 6,6 mln zł i był znacznie niższy od zysku wypracowanego rok wcześniej (62,2 mln zł).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA