REKLAMA
 
REKLAMA

Eurowind buduje ogromną hybrydową instalację OZE

Eurowind buduje ogromną hybrydową instalację OZE
fot. LinkedIn/Eurowind Energy

Działający między innymi na polskim rynku OZE deweloper połączy w jednym miejscu ogromną farmę fotowoltaiczną z jeszcze większą instalacją wiatrową. Do tego dojdą magazyny energii.

Projekt Tenevo RES w Bułgarii realizowany jest przez spółkę joint venture EURA IPP, założoną przez duńską firmę Eurowind Energy i austriacką Renalfa IPP.

Inwestycja przewiduje postawienie na początek ogromnego parku solarnego – Tenevo Solar – o mocy 237,5 MWp. Będzie to jedna z największych instalacji OZE w Bułgarii i całej Europie południowo-wschodniej.

REKLAMA

W kolejnej fazie wybudowane zostaną turbiny wiatrowe i magazyny energii. Łączna moc farmy wiatrowej ma osiągnąć 250 MW. Moc magazynu energii wyniesie 250 MW, a jego pojemność sięgnie 500 MWh. Po zrealizowaniu powinien to być jeden z największych magazynów energii w Europie.

Budowa farmy fotowoltaicznej, którą zainaugurowano w ubiegłym miesiącu, ma się zakończyć na początku 2025 r.

Krajowy wykonawca

Projekt elektrowni solarnej zostanie zrealizowany przez spółkę Solarpro Holding. Specjalizuje się ona w budowie i obsłudze instalacji OZE. Przez wiele lat bułgarski wykonawca zdobywał doświadczenia w sektorze fotowoltaicznym w Europie.

Jak wylicza inwestor, sama farma fotowoltaiczna ma generować energię elektryczną w ilości wystarczającej do rocznego zasilenia 100 tys. gospodarstw domowych w Bułgarii.

REKLAMA

Będzie to pierwsza tego typu hybrydowa elektrownia w kraju i jeden z największych i najbardziej złożonych projektów czystej energii w południowo-wschodniej Europie. Projekt ten pokazuje, że energia odnawialna odgrywa wiodącą rolę w transformacji energetycznej regionów górniczych i zapewni silny impuls dla zielonej transformacji w Bułgarii  – powiedziała Elena Markova, dyrektor wykonawczy EURA IPP.

Seria instalacji hybrydowych

Eurowind Energy jest duńską firmą założoną w 2006 r. Projektuje, buduje i obsługuje projekty energetyczne w 15 krajach europejskich i w USA, koncentrując się głównie na mocach wiatrowych. Dotychczas firma zbudowała ponad 2,5 GW farm wiatrowych w Europie, jest też właścicielem małego parku solarnego w Bułgarii.

Firma inwestuje także w projekty Power-to-X zakładające wykorzystanie energii elektrycznej do produkcji m.in. wodoru. W ubiegłym roku zapowiedziała budowę pięciu hybrydowych centrów energetycznych w Danii. Mają one łączyć PV, energię z wiatru, magazyny energii i produkcję wodoru. Łączna moc wszystkich instalacji hybrydowych osiągnąć ma około 2,5 GW.

Więcej na temat tych inwestycji w: Duńczycy zbudują ogromne hybrydowe elektrownie OZE.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA