REKLAMA
 
REKLAMA

Nowy serwis prognoz OZE dla Polski. Każdy prosument może skorzystać

Nowy serwis prognoz OZE dla Polski. Każdy prosument może skorzystać
fot. Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Polscy naukowcy opracowali narzędzie, które może pomóc prosumentom w zarządzaniu zużyciem wytwarzanej energii. Program ma prognozować wydajność generacji dla instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych na najbliższe trzy doby.

Zespół z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB oraz Politechniki Wrocławskiej postanowił dać prosumentom lepszy wgląd w spodziewaną produkcję energii z ich mikroinstalacji i pomóc w maksymalizacji autokonsumpcji. Wykorzystał do tego najnowsze technologie numerycznego modelowania pogody i analiz danych. Efektem prac jest serwis prognoz OZE, z którego mogą korzystać prosumenci.

Swoje narzędzie naukowcy udostępniają prosumentom nieodpłatnie na stronie Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. Serwis prognoz OZE na kolejne 72 godziny jest dostępny pod tym linkiem.

REKLAMA

Mapa prezentująca prognozę generacji mocy dla instalacji PV w środę 29.11 w godz. 10-11
Prezentacja prognoz dla instalacji PV na środę 29.11 w godz. 10-11. Źródło: CMM IMGW

Większe oszczędności dla prosumentów

Jak wskazują naukowcy z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB oraz Politechniki Wrocławskiej, Polska jest na właściwej drodze do osiągnięcia założonych celów energetycznych Unii Europejskiej. Świadczy o tym m.in. zainteresowanie konsumentów indywidualnych inwestycjami w instalacje wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych. Niektórych jednak wciąż może zniechęcać do takiej inwestycji zmienność wytwarzania energii w zależności od pogody.

Badacze podkreślają, że choć zmiany związane z transformacją energetyczną na poziomie krajowym wymagają czasu i reorganizacji sieci energetycznych, to już teraz możliwe jest lepsze zarządzanie zużyciem energii produkowanej we własnym gospodarstwie domowym. Lepsze dostosowanie własnego zużycia energii do osiąganego profilu produkcji energii oznacza większe korzyści finansowe z działalności prosumenckiej.
.

REKLAMA

.
Opis założeń, jakie przyjął zespół podczas prac nad serwisem prognoz OZE, dostępny jest na stronie Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Grać w zielone i płacić najwyższe rachunki za energię elektryczną 🤣🤣🤣🤣🤣😂🤕😂🤕

Taki serwis powinien być zintegrowany z domowym HEMS-em to wtedy miałoby to sens. Nikt nie będzie ręcznie sterował grzaniem bojlera czy ładowaniem magazynu energii.

alladyn-solar-batt 29-11-2023 12:02

Do Jasiek: taki HEMS będzie dostępny na wiosnę

Przy obecnym podejściu do prosumenta montaż instalacji uważam za bezsensowny, nieopłacalne kompletnie

w tym kraju nie ma sensu w nic inwestować.Co kadencja to inne przepisy i brak stabilności.Ja mam już dosyć PV i wiatraków w które zainwestowałem.Szkoda zdrowia na ten kraj.Jesteśmy w mule bagiennym

Ja nie wiem jak ludzie liczą oplcalnosc PV. Jeżeli zaspokaja się 25% energii na potrzeby własne, to od razu jest 25% przychod z instalacji Stąd pytanie jak to się może nie opłacać. Magazyn energii to jest inna bajka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA