REKLAMA
 
REKLAMA

Spore zainteresowanie dofinansowaniem na oświetlenie ulic

Spore zainteresowanie dofinansowaniem na oświetlenie ulic
Wiceminister rozwoju i technologii, Grzegorz Piechowiak. Fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Trwa rządowy program Rozświetlamy Polskę, w ramach którego samorządy otrzymają dotację na wymianę oświetlenia drogowego na energooszczędne.

Program Rozświetlamy Polskę skierowany jest do samorządów, które planują nowoczesne oświetlenie ulic. Gminy miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie oraz związki międzygminne składały wnioski o dofinansowanie do Banku Gospodarstwa Krajowego od 28 sierpnia do 18 września br. Wpłynęło 1639 wniosków, a dofinansowanie otrzyma 1214 zaplanowanych inwestycji.

Maksymalna kwota dofinansowania, o jaką mogły wnioskować gminy, sięgnęła 4 mln zł. Dofinansowanie projektów w ramach programu może pokryć nawet 80 proc. wartości inwestycji. W ramach programu Rozświetlamy Polskę samorządy otrzymają prawie 1 mld zł.

REKLAMA

W trosce o bezpieczeństwo

Program ma wspomóc poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Dobrze oświetlone drogi i chodniki zwiększają widoczność, spada więc ryzyko wypadków. Badania pokazują, że właściwe oświetlenie zmniejsza liczbę wypadków na drogach miejskich w nocy nawet o 30 proc.

REKLAMA

Szacuje się, że w Polsce jest około 3,4 mln opraw oświetlenia drogowego. W większości są to energochłonne źródła oświetlenia sodowego o mocy 50-400 W. Na potrzeby oświetlenia rocznie zużywa się około 3 TWh energii elektrycznej.

Zmiana oświetlenia na LED-owe przekłada się także na oszczędności dla budżetów gmin i pozytywny wpływ na środowisko. Jak podkreśla wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak, oświetlenie typu LED odznacza się niskim zużyciem energii i ma długą żywotność. To pozwoli w ciągu roku zredukować emisję dwutlenku węgla o 1,3 mln ton, a zużycie energii – o 1,58 TWh. Roczne oszczędności wyniosą więc ponad 1 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Oświetlenie LED które w PL jest jak nowe koraliki dla mieszkańców wioski dzikusów – zwiększające ryzyko chorób poprzez rozregulowanie cyklu produkcji m.in. melatoniny, do tego zanieczyszczające świetlnie okolice i wywierające negatywny wpływ na środowisko naturalne. Co ma to wspólnego z „grą w zielone”? Rozumiem stosowanie LEDów w firmach i zakładach produkcyjnych podczas normalnego cyklu pracy, ale nie na ulicach w nocy.

Przy realizacji oświetlenia warto poszukać też dotacji pod kątem białych certyfikatów, można więcej o tym poczytać choćby pod tym adresem onoffenergy.pl

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA