Dania rusza z wielkoskalowym projektem wychwytywania CO2

Dania rusza z wielkoskalowym projektem wychwytywania CO2
fot. Orsted

To będzie pierwszy w Danii projekt wychwytywania dwutlenku węgla (CCS) na pełną skalę. Duński koncern energetyczny Orsted właśnie ruszył z budową instalacji. 

Orsted realizuje projekt o nazwie Orsted Kalundborg CO2 Hub. W jego ramach zbuduje dwie instalacje CCS (CO2 Capture and Storage – wychwytywanie i przechowywanie dwutlenku węgla) w Danii. Projekt objęty jest 20-letnim kontraktem Duńskiej Agencji Energii (DEA), podpisanym w maju br. Zakłada, że uruchomione przez Orsted instalacje od początku 2026 r. będą wychwytywały z dwóch elektrociepłowni 430 tys. ton biogenicznego CO2. Odpowiada to rocznej emisji dwutlenku węgla z około 200 tys. samochodów spalinowych.

Pierwszym obiektem, którego dotyczy projekt, jest opalana zrębkami drzewnymi elektrociepłownia Asnæs w Kalundborg w zachodniej Zelandii, drugim zaś – opalany słomą blok elektrowni Avedore, działającej w rejonie Kopenhagi.

REKLAMA

Magazyn CO2 na Morzu Północnym

Jak podaje Orsted, elektrociepłownia w Avedore przekształca lokalnie pozyskiwaną słomę (produkt uboczny działalności rolniczej) w energię elektryczną i ciepło sieciowe. Z tego obiektu Orsted będzie wychwytywał docelowo 150 tys. ton biogenicznego CO2 rocznie. Początkowo będzie on transportowany ciężarówkami do elektrowni Asnæs, dopóki nie zostanie utworzona wspólna infrastruktura rurociągowa w całej Zelandii.

Z kolei elektrociepłownia Asnæs przetwarza zrębki drzewne, pochodzące głównie z krajów bałtyckich, na energię elektryczną, ciepło sieciowe i parę technologiczną dla lokalnego przemysłu. Orsted planuje z tego obiektu wychwytywać 280 tys. ton CO2 w skali roku. Elektrociepłownia Asnæs będzie też pełniła funkcję hubu CO2, z którego biogeniczny dwutlenek węgla ma być wysyłany do zbiornika magazynowego Northern Lights w norweskiej części Morza Północnego.

REKLAMA

Northern Lights to pierwsza na świecie otwarta infrastruktura do transportu i składowania CO2 w zbiornikach pod dnem morskim. Rozwijana jest w Oygarden w Norwegii, a pierwsza faza projektu ma się zakończyć w w 2024 r. Jest to wspólne przedsięwzięcie Equinoru, Shella i TotalEnergies.

Jesteśmy dumni z zainicjowania budowy pierwszego w Danii projektu wychwytywania dwutlenku węgla na pełną skalę. Aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym, musimy wdrażać zielone rozwiązania różnego typu, a ten projekt jest jedną z inicjatyw, które odegrają kluczową rolę w naszych staraniach – skomentował Ole Thomsen, starszy wiceprezes i szef działu bioenergii w Orsted.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.