Stoen przetestuje usługi elastyczności w Warszawie

Stoen przetestuje usługi elastyczności w Warszawie
Pixabay

Usługi elastyczności wprowadzane przez operatorów systemów dystrybucyjnych mogą być ważnym elementem zarządzania systemem elektroenergetycznym. Stoen Operator sprawdzi je w Warszawie.

Stołeczny operator sieci Stoen Operator podkreśla, ze transformacja systemu elektroenergetycznego wiąże się z koniecznością zwiększenia jego elastyczności. Rynek elastyczności to przestrzeń, w której wszyscy uczestnicy przyłączeni do systemu elektroenergetycznego aktywnie biorą udział w bilansowaniu lokalnym systemu.

Przejście od centralizowanej produkcji energii w dużych elektrowniach do rozproszonej produkcji i konsumpcji to nieodzowna część transformacji energetycznej. Można jej dokonać dzięki rozwojowi technologii takich jak panele słoneczne, magazyny energii czy inteligentne sieci energetyczne (smart grids) – tłumaczy operator sieci dystrybucyjnej w Warszawie.

REKLAMA

Temu zagadnieniu była poświęcona ubiegłotygodniowa konferencja Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, które zrzesza największych operatorów sieci w kraju. Uczestniczył w niej Łukasz Sosnowski, menedżer ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych i realizacji projektów badawczo-rozwojowych w Stoen Operatorze.

Ekspert podkreślał podczas swojego wystąpienia, że zwiększenie elastyczności systemu pozwala nie tylko na eliminowanie ograniczeń przesyłowych sieci. Daje także większe możliwości przyłączenia dodatkowych odnawialnych źródeł energii i może przyczynić się do ograniczenia dodatkowych inwestycji w infrastrukturę ze strony operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych.

Operatorskie magazyny energii

Z kolei podczas odbywającego się również w ubiegłym tygodniu XVIII Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw Michał Warejko, kierownik projektów w Stoen Operatorze, podkreślał, że antidotum na problem niewystarczających możliwości sieci mogą być tzw. operatorskie magazyny energii.

REKLAMA

Operatorskie magazyny energii i wdrażanie lokalnych rynków elastyczności stanowią nowe perspektywy rozwoju i optymalizacji pracy sieci dystrybucyjnej oraz źródeł rozproszonych. Nasze działania skupiają się na odblokowaniu nowych możliwości transformacji systemu elektroenergetycznego poprzez bezpośrednią interakcję z odbiorcą końcowym i prosumentem. W tym procesie kluczowa jest aktywna współpraca OSD z samorządami oraz regulatorem. Pozwoli to na utrzymanie dynamiki rozwoju infrastruktury przy równoczesnej zmianie otoczenia regulacyjnego, wspierającego stosowanie nowych technologii – powiedział Michał Warejko.

Prace nad usługami elastyczności rynku elektroenergetycznego są już prowadzone w wielu krajach europejskich. W połowie tego roku dołączyła do nich także Warszawa. Stoen Operator wraz z władzami stolicy oraz firmą NODES podpisał list intencyjny inicjujący utworzenie rynku pilotażowego dla elastyczności rozproszonej. Sygnatariusze rozpoczęli współpracę, aby przeanalizować i potencjalnie także zorganizować lokalne rynki elastyczności w wybranych lokalizacjach sieci warszawskiego OSD.

Pierwsze etapy tego projektu zostały już ukończone. W ostatecznym kształcie przedsięwzięcie wymaga zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Stoen Operator podkreśla, że ten projekt wpisuje się w szereg inicjatyw, których celami są: zwiększanie udziału OZE w wolumenie energii elektrycznej zużywanej na terenie Warszawy oraz redukcja emisji poprzez elektryfikację transportu zbiorowego.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.