REKLAMA
 
REKLAMA

Enea otrzymała środki na modernizację sieci

Enea otrzymała środki na modernizację sieci
Fot. Enea

Poznańska grupa energetyczna otrzymała z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) kredyt na inwestycje w obszarze dystrybucji. 

Pozyskana w ramach umowy kwota 1 mld zł wesprze inwestycje w obszarze dystrybucji spółki Enea Operator. Współfinansowane przez EBI inwestycje z zakresu rozwoju i modernizacji sieci dystrybucyjnej będą realizowane w północno-zachodniej Polsce w latach 2023-2025.

Dzięki umowie z EBI Enea przyspieszy realizację planów inwestycyjnych, a finansowanie wesprze „Zieloną zmianę Enei”, zgodnie ze Strategią Rozwoju Grupy Enea.

REKLAMA

Program inwestycyjny współfinansowany przez EBI obejmie: modernizację i budowę sieci energetycznych średniego i niskiego napięcia o łącznej długości prawie 8 tys. km, zwiększenie mocy znamionowej transformatorów o 633 MVA oraz podłączenie 4,3 GW nowych mocy wytwórczych OZE. Do sieci podłączonych zostanie 140 tys. nowych klientów. Przewidziano także instalację 2,4 mln inteligentnych liczników.

REKLAMA

Transformacja polskiej energetyki to nie tylko intensywna rozbudowa odnawialnych źródeł energii. To również wydajna sieć dystrybucyjna, gwarantująca stabilne oraz bezpieczne dostawy energii elektrycznej i dwukierunkowe przepływy. Pozyskanie kapitału finansowego dla realizacji naszych celów w obszarze dystrybucji przyczyni się do utrzymania wysokiej jakości usług oraz pozwoli na zwiększenie potencjału sieci do przyłączania nowych OZE i ich integrację z siecią. W tym roku na inwestycje w obszarze dystrybucji przeznaczyliśmy już 1,7 mld zł – podkreśla Paweł Majewski, prezes Enei.

EBI wspiera zrównoważony rozwój gospodarki

Finansowanie programu inwestycyjnego w obszarze dystrybucji Grupy Enea wpisuje się w „Energy Lending Policy” EBI i jest zgodne z założeniami inicjatywy REPowerEU, powołanej przez EBI i Komisję Europejską. Ma ona na celu uniezależnienie się Unii Europejskiej od rosyjskich surowców energetycznych i przyspieszenie transformacji sektora energetycznego w kierunku zeroemisyjnym. Jednym z założeń tej strategii jest tworzenie nowoczesnych sieci dystrybucyjnych jako kluczowego elementu niezbędnego dla rozwoju rozproszonych źródeł czystej energii, które wspierają zrównoważony rozwój gospodarki.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA