REKLAMA
 
REKLAMA

Aplikacja PowerSignal pokaże udział OZE i cenę energii

Aplikacja PowerSignal pokaże udział OZE i cenę energii
Fot. ISE

Niemiecki Instytut Fraunhofera ds. Systemów Systemów Energii Słonecznej (ISE) wypuścił na rynek aplikację PowerSignal, która pokazuje w czasie rzeczywistym aktualny udział odnawialnych źródeł w produkcji energii elektrycznej oraz ceny energii w wybranych krajach w Europie.

Aplikacja opracowana przez Fraunhofer ISE pokazuje udział źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej netto dla 12 krajów europejskich oraz bieżące ceny energii elektrycznej dla 34 krajów Europy.

Twórcy aplikacji PowerSignal wyjaśniają: – Zasoby odnawialne, a tym samym dostawy ekologicznej energii elektrycznej, zależą od pogody. Aby zminimalizować potrzebę magazynowania energii elektrycznej w systemie energii odnawialnej, rozsądne jest dostosowanie zużycia energii elektrycznej do dostaw.

REKLAMA

Aplikacja pomoże więc użytkownikom zidentyfikować okresy, w których konsumpcja energii z OZE jest najbardziej opłacalna zarówno dla nich, jak i systemu energetycznego. Dzięki prezentowanym informacjom użytkownicy mogą odpowiednio dostosować zużycie z uwzględnieniem energii odnawialnej, co ma pomóc m.in. w zwiększaniu autokonsumpcji z OZE w okresach szczytów produkcyjnych.

Twórcy podkreślają, że w przeciwieństwie do innych aplikacji PowerSignal nie oferuje zachęty finansowej.

Jej głównym celem jest maksymalizacja zużycia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i zapewnienie większej przejrzystości zużycia energii elektrycznej. Wykorzystując energię elektryczną w okresach, gdy występuje duża podaż energii odnawialnej, konsumenci mogą sami aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej – wyjaśnia Leonhard Probst z Fraunhofer ISE.

Aplikacja jest dostępna dla urządzeń z systemem Android, a w opracowaniu jest wersja na iOS. Opcje językowe PowerSignal obejmują języki niemiecki, angielski, francuski, hiszpański i włoski.

Jak działa PowerSignal?

W aplikacji wykorzystano kolory, które zmieniają się w zależności od proporcji aktualnego udziału energii odnawialnej w misie energetycznym – w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat dla danego miesiąca. Jeśli bieżący udział jest o 10 proc. niższy od tej średniej, sygnalizacja świeci się na czerwono, jeśli jest 10 proc. powyżej – na zielono. Dla wartości pośrednich przybiera kolor żółty.

REKLAMA

Kolory w aplikacji jednoznacznie poinformują zatem, w jakich godzinach w danym dniu warto zwiększyć zużycie energii, a w jakich przesunąć je na inne godziny. W ten sposób odbiorcy mogą zapewnić dodatkową elastyczność systemowi elektroenergetycznemu i przyczyniać się do zwiększania jego bezpieczeństwa.

Informacje zawarte w aplikacji pozwolą użytkownikom uruchamiać urządzenia domowe w okresach wysokiej produkcji energii z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych, kiedy wykresy przybierają kolor zielony. Umożliwią także zaplanowanie np. naładowania pojazdów elektrycznych lub ładowanie domowego magazynu energii elektrycznej w okrasach wysokiej produkcji energii z OZE, a jednocześnie niskich cen energii w przypadku korzystania przez odbiorcę z cen dynamicznych.

Dane dotyczące produkcji energii elektrycznej aktualizowane są co 15 minut, a prognozy na następny dzień są dostępne od godziny 19.00.

Zespół Fraunhofer ISE udostępnia aktualne dane dotyczące energii wszystkim zainteresowanym za pośrednictwem strony internetowej Energy Charts, w aplikacji oraz poprzez otwarty interfejs (API).

Energetyczny Kompas od PSE

Podobną aplikację udostępniły Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Energetyczny Kompas ma pomóc w planowaniu korzystania z urządzeń w sposób optymalny dla systemu elektroenergetycznego, środowiska i budżetu użytkownika.

Aplikację Energetyczny Kompas przygotowała spółka PSE Innowacje. Program wskazuje „energetyczne godziny szczytu”, wyświetlając trzy rodzaje godzin. Zielone to godziny, w których nie ma konieczności ograniczania zużycia energii elektrycznej. Na żółto oznaczone są godziny szczytu – w tym czasie warto oszczędzać prąd. Kolejne są godziny czerwone pokazywane tylko wtedy, gdy sytuacja w systemie elektroenergetycznym jest wyjątkowo trudna. Wówczas istotne jest każde działanie pozwalające oszczędzać energię.

PSE wprowadziło w swojej aplikacji także dodatkową funkcjonalność, która umożliwi sprawdzenie, jaki jest w danej godzinie w systemie elektroenergetycznym udział energii ze źródeł odnawialnych i elektrowni konwencjonalnych oraz jakie jest zapotrzebowanie na moc.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o. o.

REKLAMA
Komentarze

Jak można pobrać tą aplikację na telefon lub komputer?

Normalnie sklep play. Tylko szukaj stromampel.

Cudze chwalicie swego nie znacie.W Polsce od dłuższego czasu działa apka PSE Kompas Energetyczny aktualizowana co godzinę gdzie wiemy wszystko skąd mamy aktualnie energię.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady