Aplikacja PSE pokaże, ile energii odnawialnej mamy w sieci

Aplikacja PSE pokaże, ile energii odnawialnej mamy w sieci
Alex Rich, Unsplash

Polskie Sieci Elektroenergetyczne wprowadziły nową funkcjonalność do aplikacji, której głównym celem jest zachęcenie odbiorców do dostosowania poboru energii do bieżącej sytuacji w krajowym systemie elektroenergetycznym.

W mobilnej aplikacji „Energetyczny kompas” Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) informują, w jakich godzinach w danym dniu warto przesunąć zużycie energii, a kiedy warto je zwiększyć – gdy w systemie elektroenergetycznym występuje nadwyżka energii elektrycznej. W ten sposób odbiorcy mogą zapewnić dodatkową elastyczność systemowi elektroenergetycznymu i przyczyniać się do zwiększania jego bezpieczeństwa (i redukcji kosztów zarządzania siecią).

W aplikacji są cztery rodzaje godzin, oznaczone kolorami:

REKLAMA

  • ciemnozielonym – to nowa kategoria wprowadzona w ramach aktualizacji; w tych godzinach powstaje więcej energii, niż potrzebują odbiorcy; wskazane jest wówczas zwiększenie zużycia;
  • zielonym – to „zwykłe godziny”, w których możemy dowolnie korzystać z energii elektrycznej;
  • żółtym – w tych godzinach największa część energii elektrycznej powstaje w elektrowniach na węgiel i gaz, a najmniej z OZE; warto wówczas ograniczyć zużycie;
  • czerwonym – to godziny, w których jest niewystarczająca rezerwa mocy niezbędna do utrzymania bezpieczeństwa pracy systemu; wówczas liczy się każdy kilowat zapotrzebowania mniej – pomoże nawet stopień mniej na termostacie i zgaszony telewizor; te godziny będą pokazywane tylko w wyjątkowych sytuacjach.

 

Energetyczny Kompas PSE
Energetyczny Kompas / PSE

Teraz PSE wprowadziło w swojej aplikacji dodatkową funkcjonalność, która umożliwi sprawdzenie, jaki w danej godzinie w systemie elektroenergetycznym jest udział energii ze źródeł odnawialnych i elektrowni konwencjonalnych, a także jakie w danej godzinie jest zapotrzebowanie na moc.

REKLAMA

Powiadomienia

W aplikacji można ponadto ustawić powiadomienia. Aplikacja o godzinie 19 informuje o wyznaczonych godzinach na dzień następny oraz może np. przypomnieć, kiedy zbliżają się godziny żółte. Użytkownicy mogą sami ustawić, kiedy dostaną powiadomienie i czego będzie dotyczyć.

 

Energetyczny Kompas / PSE
Energetyczny Kompas / PSE

Aplikację PSE „Energetyczny kompas” można pobrać z Google Play oraz iStore.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.