Padł rekord zapotrzebowania na energię w Polsce

Padł rekord zapotrzebowania na energię w Polsce
Martin Sutherland, flickr cc

Dzisiaj przed południem zapotrzebowanie na moc w polskim systemie elektroenergetycznym osiągnęło rekordowy poziom. W porównaniu do poprzedniego rekordu sprzed 3 lat było wyższe o niemal 0,8 GW.

Fala mrozów przechodzących przez Polskę powoduje wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) dzisiaj w godzinach przedpołudniowych odnotowane zostało rekordowe zapotrzebowanie na moc w krajowym systemie elektroenergetycznym. O godzinie 10.45 wyniosło ono nawet 28,416 GW.

Jak skomentowało PSE, w tym czasie „system elektroenergetyczny pracował stabilnie, a operator systemu przesyłowego dysponował wystarczającą rezerwą mocy”.

REKLAMA

W większości zapotrzebowanie to pokrywały elektrownie cieplne pracujące z mocą 22-23 GW. Istotny okazał się także import sięgający 9 stycznia przed południem około 0,5-1 GW.

Fotowoltaika pomogła w środku zimy

Stosunkowo niewielką rolę w pokryciu rekordowego zapotrzebowania odegrały farmy wiatrowe, pracujące w czasie wyżu na mniejszych obrotach. Łączna moc, z jaką pracowały dzisiaj przed południem, sięgała około 1,7 GW, podczas gdy jeszcze kilka tygodni temu osiągały moc przekraczającą 8 GW.

9 stycznia w godzinach południowych istotniejszą rolę w zaspokojeniu wysokiego zapotrzebowania na moc w systemie elektroenergetycznym odegrała fotowoltaika. Przed południem notowana przez PSE moc, z jaką pracowały elektrownie fotowoltaiczne, systematycznie rosła, a w południe osiągnęła ponad 3,7 GW.

REKLAMA

Rekord poprawiony o 0,8 GW

Poprzedni zimowy rekord zapotrzebowania na moc Polskie Sieci Elektroenergetyczne odnotowały 12 lutego 2021 r. w godzinach przedpołudniowych. Wyniosło ono około 27,6 GW.

Wcześniej najwyższe zapotrzebowanie na moc odnotowano 10 grudnia 2020 r. Wyniosło 26,8 GW.

Są to wyniki przekraczające o kilka GW rekordy zapotrzebowania na moc w sezonie letnim. W tym przypadku PSE odnotowało ostatni rekord w czasie upałów 9 lipca 2021 r. Wyniosło ono w tamtym dniu w godzinach południowych ponad 24,3 GW i przekroczyło wcześniejszy letni rekord z 26 marca 2019 r. (24,1 GW).

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.