REKLAMA
 
REKLAMA

Polska pożycza pieniądze na program Czyste Powietrze od Banku Światowego

Polska pożycza pieniądze na program Czyste Powietrze od Banku Światowego
fot. Stock Birken/Unsplash

Rozwój rządowego programu Czyste Powietrze zostanie wsparty środkami z Banku Światowego. Polska sfinalizowała umowę pożyczki.

Budżet państwa zostanie zasilony środkami z Banku Światowego. Pożyczka opiewa na 250 mln euro. Umowa przewiduje nie tylko dofinansowanie programu Czyste Powietrze, ale też wsparcie doradcze ekspertów banku.

Na stronach rządowych podano, że sfinalizowana pożyczka Banku Światowego jest udzielona stronie polskiej na okres do 5 lat (2022-2027).

REKLAMA

Podpisanie umowy pożyczki Banku Światowego uzależniono od zapewnienia finansowania UE, w szczególności KPO. W obecnej sytuacji nie ma już przeszkód, aby umowę sfinalizować – podkreśla Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.

Pożyczka ma zasilić budżet państwa na poczet utraconych wpływów podatkowych w ramach ulgi termomodernizacyjnej komplementarnej do programu Czyste Powietrze. Kolejne transze będą wypłacane Polsce wraz z postępami realizacji programu.

Wsparcie ekspertów Banku Światowego

Elementem umowy pożyczki jest również doradztwo Banku Światowego w zakresie dostosowywania programu Czyste Powietrze do potrzeb beneficjentów w Polsce.

Program Czyste Powietrze jest jednym z najbardziej wymagających programów priorytetowych realizowanych przez NFOŚiGW. Z jednej strony ma precyzyjnie określone cele i jest mocno rozbudowany zarówno w zakresie swojej oferty, jak i organizacji systemu wsparcia. Z drugiej wymaga stałego reagowania na sytuację zewnętrzną, dynamiczny rynek cen i usług oraz na nowe potrzeby grup docelowych – beneficjentów tego programu. Współpraca z Bankiem Światowym daje możliwość wymiany doświadczeń banku z działań w tym obszarze w innych krajach i doświadczeń NFOŚiGW z dotychczasowej realizacji programu Czyste Powietrze w Polsce – wskazuje Paulina Hennig-Kloska.

REKLAMA

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej korzysta z pomocy technicznej i stałego wsparcia Banku Światowego dla programu już od 2020 r.

Wspólnie pochylamy się nad kolejnymi potrzebami zmian w programie, tak aby był najbardziej skuteczny i efektywny. Bank Światowy aktywnie uczestniczy m.in. w nowym projekcie pilotażowym, jaki stanowią tzw. operatorzy, którzy służą stałym i kompleksowym wsparciem dla beneficjenta programu, zwłaszcza tego o najniższych dochodach, nieposiadającego zdolności kredytowej i organizacyjnej dla podjęcia inwestycji w termomodernizację swojego budynku i wymiany źródła ciepła – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pierwsza transza w tym roku

Jak podaje NFOŚiGW, przewidziane w umowie pożyczki wskaźniki warunkujące wypłatę kolejnych transz pożyczki są odzwierciedleniem działań funduszu podejmowanych w ramach rozwoju Czystego Powietrza i zostały w dużym stopniu już zrealizowane w latach 2021-2023. Dlatego też wypłata pierwszej transzy pożyczki Banku Światowego ma być możliwa już w 2024 r. Wcześniej spełnienie warunków banku ma zostać potwierdzone przez zewnętrznego weryfikatora wyłonionego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Od poniedziałku 22 kwietnia obowiązują zmodyfikowane zasady udzielania dotacji w programie Czyste Powietrze. Dotyczą one zwłaszcza urządzeń kwalifikujących się do dofinansowania oraz ograniczenia możliwości uzyskania dotacji w ramach najwyższego poziomu dofinansowania.

W minionych miesiącach zgłaszane były problemy z wypłatą środków z programu Czyste Powietrze w związku z luką finansową szacowaną na kilkaset milionów złotych. Pod koniec stycznia jednak resort miał wznowić wypłacanie dotacji dzięki pozyskaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

A co z pieniędzmi z KPO? rzeka ich to mało. Wszystko co przedtem Tusk i jego ekipa krytykowali, zaczynają robić to samo tylko jednego nie robią. Polakom aby żyło się lepiej. Niszczą wszystko. Za parę lat nie będzie co ratować. Wszystko wyprzedadzą a resztę doprowadza do ruiny. Nic się w Polsce nie będzie opłacało własnego tylko pracować u obcokrajowców.

A ile za te doradzanie bo na pewno w milionach

Pożyczki na OZE i dotacje na magazyny energii , a jak zamontujecie to wprowadzimy taryfy dynamiczne i będzie tak że płacić trzeba za prąd oddawany do sieci i oczywiście pobierany, oczywiście z Vatem, następne będą regulacje z wodą/ już ruszyły/ , a potem coś znajdziemy / ciepło ?/ A narazie dla pospólstwa zrobimy sprawę najistotniejszą , sprawę aborcji bo nie może tak być jak jest, /nie wiemy jak być powinno ale tak nie powinno być/, przykryjemy przy okazji reformę edukacji gdzie w historii nie ma ani hołdu pruskiego ani hołdu ruskiego, i wielu innych ……..

I po co się zadłużać skoro Orlen ma dużo pieniędzy, czy nie może z nich Państwo korzystać?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA