Prawie 400 mln zł na dotacje z Czystego Powietrza

Prawie 400 mln zł na dotacje z Czystego Powietrza
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Zmniejszy się luka budżetowa w programie Czyste Powietrze, w którym ostatnio brakowało kilkaset milionów złotych na wypłatę zaległych dotacji. Rząd przekaże na ten cel kolejne unijne fundusze.

W ostatnich tygodniach było głośno o rosnących zaległościach w wypłatach dotacji w Czystym Powietrzu. To sztandarowy rządowy program mający na celu termomodernizację domów i wymianę nieefektywnych, zanieczyszczających powietrze źródeł ogrzewania.

Zaległości w wypłatach dotacji w Czystym Powietrzu w zeszłym miesiącu miały sięgać nawet kilkuset milionów złotych i rosnąć. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które nadzoruje działalność Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizującego program, w ostatnich dniach uspokajało, że wypłaty zaległych dotacji ruszyły.

REKLAMA

Szefowa ministerstwa klimatu Paulina Hennig-Kloska we wtorek zapewniła, że wszystkie zaległe zobowiązania z przełomu stycznia i grudnia powinny już być wypłacone. Było to możliwe dzięki przekazaniu 200 mln zł unijnych środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

– Mam informacje, że obecnie wnioski są rozpatrywane już na bieżąco. Będzie też nowa pula środków uruchomiona na koniec miesiąca, aby w kolejnym miesiącu środki też były przyznawane. W międzyczasie dajemy sobie czas, aby uruchomić już płynną obsługę programu – mówiła w tym tygodniu Paulina Hennig-Kloska.

Dofinansowanie na Czyste Powietrze z KPO

Teraz informacje o nowej puli środków z KPO na program Czyste Powietrze zostały potwierdzone przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Szefowa resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że większość pieniędzy z kolejnej wypłaty unijnych środków w ramach KPO dla Polski zostanie przeznaczona właśnie na Czyste Powietrze.

Jak przekazała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, z nowej puli funduszy z KPO, liczącej 433 mln zł, aż 398 mln zł ma trafić do programu Czyste Powietrze.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada, że w najbliższym czasie finansowanie programu Czyste Powietrze odbywać się będzie nie tylko z KPO, ale także z unijnych pieniędzy z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat Środowisko. To jedne z największych pod względem finansowym programy w Unii Europejskiej. Według zapewnień resortu klimatu mają się pojawić także inne źródła finansowania Czystego Powietrza.

REKLAMA

Jesteśmy po to, by słuchać i usprawnić program. Rozmawiamy z organizacjami pozarządowymi i Bankiem Światowym w sprawie poprawy efektywności programu. Mamy kilka scenariuszy na naprawę programu i jego stałe finansowanie. Dialog pomoże wypracować najlepsze działania – zapewniła w środę wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.

Nawet 136,2 tys. zł dotacji z Czystego Powietrza

W programie Czyste Powietrze można otrzymać dofinansowanie na termomodernizację domów jednorodzinnych oraz wymianę starych źródeł ogrzewania na paliwo stałe na bardziej ekologiczne źródła ciepła (oprócz niego można też otrzymać dofinansowanie na mikroinstalację fotowoltaiczną).

Maksymalna wysokości bezzwrotnego dofinansowania w Czystym Powietrzu w przeliczeniu na jednego beneficjenta może sięgać nawet 136,2 tys. zł w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania. Poziom ten jest uzależniony od dochodów wnioskodawcy. Czym są one niższe, tym wyższe dofinansowanie przysługuje.

W obecnie prowadzonej edycji programu, która rozpoczęła się przed rokiem, średnia wartość dotacji wypłacanej na jedną umowę o dofinansowanie wynosi 41 tys. zł.

Do 29 grudnia 2023 r. w programie złożonych było w sumie 754,3 tys. wniosków o dofinansowanie w łącznej wysokości 21,45 mld zł. Do tego czasu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał 664,5 tys. umów o dofinansowanie na łączną kwotę 17 mld zł, w tym wypłacono dotacje warte 8,55 mld zł.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.