Ponad 300 mln zł niewypłaconych dotacji z Czystego Powietrza

Ponad 300 mln zł niewypłaconych dotacji z Czystego Powietrza
Pixabay

Ministerstwo Klimatu i Środowiska odniosło się do ostatnich informacji o problemach z wypłatami dotacji na konta beneficjentów programu Czyste Powietrze. Resort przyznał, że problem faktycznie występuje, a zaległości w wypłacie dotacji co tydzień mają rosnąć o około 100 mln zł. Przekazanie 200 mln zł na Czyste Powietrze zapowiedział dzisiaj resort funduszy i polityki regionalnej.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przyznało, że występują opóźnienia w wypłatach dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Opóźnienia pojawiły się w pierwszej połowie grudnia. Na zaległe środki obecnie ma czekać kilkanaście tysięcy beneficjentów Czystego Powietrza, a suma niewypłaconych dotacji przekracza już 300 mln zł.

Problem dotknął w pierwszej kolejności WFOŚiGW w Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie i Wrocławiu, ale aktualnie zaległości w wypłacie dofinansowania mają dotyczyć wszystkich wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

REKLAMA

Resort klimatu opóźnienia w wypłacie dotacji z Czystego Powietrza tłumaczy zaniedbaniami poprzedniego rządu. – Poprzednia władza nie zabezpieczyła finansowania na ten ważny program, stąd wstrzymanie wypłat środków przez NFOŚiGW – czytamy w komunikacie ministerstwa.

MKiŚ: Zaniedbania w pozyskiwaniu środków UE

Cytowana w komunikacie resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska, tłumaczy problemy z wypłatami dofinansowania opóźnieniem w pozyskaniu unijnych funduszy, z których współfinansowany jest program Czyste Powietrze. – Takie są skutki blokowania przez PiS funduszy z KPO i niewdrażania pozostałych programów unijnych – komentuje Paulina Hennig-Kloska.

Urszula Zielińska, wiceminister klimatu i środowiska, informuje, że każdego tygodnia suma zaległości w wypłatach dotacji w Czystym Powietrzu ma rosnąć o około 100 mln zł. – Pracujemy intensywnie. PIS zostawił Polaków z problemem. Teraz my musimy go rozwiązać. Musimy ustalić kwestie prawne i znaleźć pieniądze – dodaje Urszula Zielińska.

Do sytuacji w programie Czyste Powietrze odniósł się także Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, który podkreślił, że kontynuacja programu bez środków unijnych będzie niemożliwa. – Liczymy na szybkie odblokowanie środków z KPO na Czyste Powietrze (3 mld euro). Dla tych, co twierdzili, że bez funduszy UE da się wdrożyć ten program – nie da się. Dobra wiadomość: pieniądze będą – napisał w serwisie X.

Ministerstwo znalazło 200 mln zł

Wygląda na to, że pieniądze na wypłatę sporej części zaległych dotacji szybko się pojawią. Dzisiaj Jan Szyszko, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, poinformował o podpisaniu wniosku o wypłatę 200 mln zł unijnych funduszy z KPO, które trafią do programu Czyste Powietrze. – Nie możemy pozwolić, by błędy przeszłości odbiły się na dopłatach. Pieniądze na inwestycje w tanie, czyste ciepło trafią do Polaków dzięki KPO – zadeklarował wiceminister resortu funduszy i polityki regionalnej.

REKLAMA

Umowy na 17 mld zł dotacji

W programie Czyste Powietrze można otrzymać dofinansowanie na termomodernizację domów jednorodzinnych oraz wymianę starych źródeł ogrzewania na paliwo stałe na bardziej ekologiczne źródła ciepła (oprócz niego można też otrzymać dofinansowanie na mikroinstalację fotowoltaiczną).

Maksymalna wysokości bezzwrotnego dofinansowania w Czystym Powietrzu w przeliczeniu na jednego beneficjenta może sięgać nawet 136,2 tys. zł w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania. Poziom ten jest uzależniony od dochodów wnioskodawcy. Czym są one niższe, tym wyższe dofinansowanie przysługuje.

W obecnie prowadzonej edycji programu, która rozpoczęła się przed rokiem, średnia wartość dotacji wypłacanej na jedną umowę o dofinansowanie wynosi 41 tys. zł.

Do 29 grudnia 2023 r. w programie złożonych było w sumie 754,3 tys. wniosków o dofinansowanie w łącznej wysokości 21,45 mld zł.

Do tego czasu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał 664,5 tys. umów o dofinansowanie na łączną kwotę 17 mld zł, w tym wypłacono dotacje warte 8,55 mld zł.

Ministerstwo klimatu informuje, że obecnie na rozpatrzenie w programie Czyste Powietrze czeka 23 tys. wniosków.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.