REKLAMA
 
REKLAMA

Grenevia z dobrymi wynikami za 2023 dzięki segmentom PV i e-mobilności

Grenevia z dobrymi wynikami za 2023 dzięki segmentom PV i e-mobilności
Beata Zawiszowska. Fot. Grenevia

Wyniki finansowe Grenevii za ubiegły rok pokazują wzrosty kluczowych wskaźników. Grupa rozwija gigafabrykę baterii do elektryków, zawarła także duży kontrakt fotowoltaiczny z koncernem miedziowym KGHM. 

Grupa Grenevia przedstawiła wyniki finansowe za rok 2023. Jej przychody łącznie osiągnęły 1644 mln zł, co oznacza wzrost o 27 proc. względem roku wcześniejszego (r/r). EBIDTA wyniosła 414 mln zł (+ 2 proc. r/r), a cały rok grupa zamknęła zyskiem netto na poziomie 144 mln zł (+20 proc. r/r).

Zielona strategia Grenevii

Dobre wyniki miały być efektem rozwoju m.in. segmentów fotowoltaiki i elektromobilności.

REKLAMA

W 2023 r. realizowaliśmy strategiczny proces przekształcenia Grenevii w holding inwestujący w zieloną transformację. Kontynuowaliśmy drogę wyznaczoną przez kierunki strategiczne przyjęte w 2021 r. Skupialiśmy się na budowie wartości segmentów wielkoskalowej fotowoltaiki oraz e-mobilności. Jednocześnie wdrażaliśmy nowe inicjatywy w tradycyjnych obszarach działalności w celu zwiększania ich zaangażowania w sektory związane z energetyką odnawialną, w tym wiatrową – wymienia Beata Zawiszowska, prezes zarządu Grenevia SA.

Na początku 2022 r. Grenevia przyjęła Strategię Zrównoważonego Rozwoju na lata 2023-2030 integrującą strategię biznesową Grenevii z obszarem ESG.

Realizujemy ją we wszystkich segmentach naszej działalności. Jej efektem jest m.in. wzrost udziału skonsolidowanych przychodów zrównoważonych, zgodnych z systematyką Taksonomii UE, z 9,2 proc w 2022 r. do 25,5 proc. w roku 2023 oraz wzrost nakładów inwestycyjnych związanych z działalnością zgodną z systematyką z 5,8 proc. do 61,4 proc. Nasz zielony capex w 2023 r. wyniósł 466 mln zł – mówi Beata Zawiszowska.

Wyniki w segmencie e-mobilności

Jak podaje Grenevia, w minionym roku intensywnie rozwijane były wszystkie cztery segmenty biznesowe tworzące Grupę Grenevia.

W segmencie elektromobilności wzrosła skala działalności Impact Clean Power Technology. Spółka m.in. finalizuje inwestycję w GigafactoryX – wielkoskalową fabrykę baterii do pojazdów elektrycznych. Jej pełne uruchomienie planowane jest w drugim kwartale br. Po uruchomieniu zakładu Impact podwoi produkcję – z 0,6 GWh do 1,2 GWh rocznie.

W zeszłym roku przychody Grenevii w segmencie e-mobilności wyniosły 335 mln zł (nie można wskazać zmiany procentowej względem roku wcześniejszego, ponieważ segment ten objęto konsolidacją w ramach grupy dopiero od połowy listopada 2022 r.). Sprzedaż eksportowa wyniosła 32 proc. w 2023 r. i była realizowana w całości na terenie Europy.

REKLAMA

Impact Clean Power Technology pozyskiwał w ubiegłym roku nowe zamówienia na dostawy systemów bateryjnych do e-autobusów na lata 2024-2026, kontynuował też współpracę z Solarisem i zwiększył zamówienia od firmy Alexander Dennis Limited – światowego lidera w projektowaniu i produkcji autobusów piętrowych. Firma podpisała także umowy o współpracy z Freyr i LG Energy Solution oraz zwiększyła dywersyfikację dostaw z Chin.

Wyniki w segmencie PV

Za segment fotowoltaiki w Grupie Grenevia odpowiada firma Projekt Solartechnik (PST). Zeszłoroczne przychody Grupy Grenevia w tym obszarze zamknęły się wynikiem 78 mln zł, co było wzrostem o 44 proc. względem roku wcześniejszego.

Na koniec 2023 r. łączna szacunkowa moc projektów w portfelu PST na rynku polskim, na różnym etapie rozwoju, wzrosła o około 1,1 GW względem końca roku 2022 – do poziomu około 4,2 GW. Do sieci energetycznej przyłączonych było 210 MW mocy farm PV, a łączna moc projektów solarnych z warunkami przyłączeniowymi wyniosła około 1 GW.

Projekt Solartechnik rozwijał też działalność na rynku niemieckim, na którym ma ponad 0,5 GW projektów PV na różnym etapie rozwoju. Firma rozszerzyła też portfel niemieckich projektów na energetykę wiatrową i magazyny energii – moc uzyskanych warunków przyłączeniowych dla magazynów energii i elektrowni wiatrowych wyniosła w 2023 r. odpowiednio 228 MW oraz 37 MW.

W ubiegłym firma kontynuowała ofertowanie gotowych projektów i sprzedaż energii w ramach umów PPA (cPPA) z gotowych farm fotowoltaicznych. We wrześniu 2023 r. zawarła także przedwstępną umowę sprzedaży portfela projektów PV na rzecz KGHM. Łączna moc elektrowni fotowowoltaicznych objętych umową to około 50 MW. Ostateczne zamknięcie i rozliczenie transakcji nastąpiło w lutym br.

 

Tabela pokazująca przychody Grupy Grenevia
Źródło: Grenevia

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA