REKLAMA
 
REKLAMA

KGHM kupił farmy fotowoltaiczne

KGHM kupił farmy fotowoltaiczne
fot. Projekt Solartechnik

Kontrakt zawarty przez dewelopera OZE z koncernem KGHM Polska Miedź obejmuje zakup ośmiu farm fotowoltaicznych. Produkowana przez nie energia ma pokryć 2 proc. zapotrzebowania koncernu miedziowego.

KGHM kupi osiem farm fotowoltaicznych od spółki Projekt Solartechnik (PST). Sprzedawane farmy fotowoltaiczne, wszystkie już wybudowane, mają łączną moc prawie 50 MW. Podpisana wczoraj umowa zakłada, że PST będzie świadczyć posprzedażową usługę utrzymania farm solarnych objętych transakcją.

Współpracę ze spółką KGHM rozpoczęliśmy od pionierskiego kontraktu typu fizyczny PPA w strukturze Pay-As-Produced na dostarczenie zielonej energii z jednej należących do Projekt Solartechnik farm fotowoltaicznych – wyjaśnia Krzysztof Czajka, wiceprezes ds. sprzedaży Projekt Solartechnik. – Teraz nasz partner zostanie właścicielem tej oraz siedmiu innych elektrowni słonecznych.

REKLAMA

Kupione przez KGHM farmy fotowoltaiczne znajdują się w województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim. Łączna wartość transakcji wyniosła około 210 ml zł. Realizowana będzie w czterech etapach od października 2023 r. do lutego 2024 r.

Pierwszy zakup elektrowni solarnej

Przedstawiciel KGHM zaznacza, że kontrakt jest pierwszą tego typu transakcją dla koncernu miedziowego. Ma ona zapewnić skokowy przyrost mocy zainstalowanej w OZE.

REKLAMA

Inwestycja oprócz zasadniczego celu związanego z realizowaną transformacją energetyczną KGHM będzie miała również istotny wpływ na strukturyzację polityki KGHM w zakresie integracji aktywów OZE, tych rozwijanych we własnym zakresie oraz tych przejmowanych w ramach naszej aktywności na rynku akwizycyjnym. Zakupione instalacje zapewnią około 2 proc. pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w KGHM – mówi Mateusz Wodejko, wiceprezes zarządu KGHM do spraw finansowych.

Projekt Solartechnik należy do Grupy Grenevia (Famur) i TDJ. Według przyjętej przez nią strategii na koniec 2024 r. udział OZE w przychodach grupy osiągnie poziom 70 proc.

Umowa z KGHM wzmacnia pozycję spółki na rynku PV i jest dowodem, że posiada ona kompetencje i potencjał pozwalające realizować projekty dla największych krajowych podmiotów – komentuje Beata Zawiszowska, prezes zarządu Grenevii.

Projekt Solartechnik zdobywa doświadczenie na rynkach europejskich. Wcześniej PST odpowiadał za budowę farm fotowoltaicznych m.in. w Anglii, Belgii, Francji, Niemczech Rumunii i na Węgrzech. W Polsce deweloper i wykonawca farm PV działa od 2012 r. Specjalizuje się nie tylko w projektach fotowoltaicznych, ale też energetyce przemysłowej i farmach wiatrowych. Oferuje możliwość zakupu gotowych projektów fotowoltaicznych i zielonej energii w formule cPPA. Obecnie portfel projektów OZE spółki na różnym etapie rozwoju ma łączną moc około 4,1 GW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA