REKLAMA
 
REKLAMA

Fotowoltaika i kogeneracja na stacjach Orlenu

Fotowoltaika i kogeneracja na stacjach Orlenu
Fot. Orlen

Do końca roku Orlen planuje mieć 10 energooszczędnych stacji paliw. Obiekty będą wyposażone w instalacje fotowoltaiczne oraz innowacyjny system, który umożliwia odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych.

Na autostradowych stacjach paliw – tzw. MOP-ach (Miejscach Obsługi Podróżnych) – Orlen montuje zasilane fotowoltaiką systemy do jednoczesnej produkcji ciepła i chłodu, które pozwalają na odzyskiwanie energii cieplnej. Jest ona następnie wykorzystywana m.in. do podgrzewania wody w łazienkach i myjniach. Wspomaga także pracę klimatyzacji i kurtyn powietrznych.

Stacje wyposażone w kogeneracyjne instalacje mają być niemal samowystarczalne energetycznie, pobierając z sieci niewielkie ilości dodatkowej energii, głównie w nocy. Jak szacuje Orlen, technologia ta w skali roku pozwoli ograniczyć zużycie energii elektrycznej nawet o 135 MWh w przypadku standardowej stacji i o 350 MWh w przypadku stacji na MOP.

REKLAMA

Oszczędności rzędu 1,9 GWh w skali roku

Kogeneracyjne instalacje zastosowano już na autostradowej stacji paliw przy drodze ekspresowej S17 Warszawa-Lublin (MOP Wola Korycka). Stacje paliw Orlenu z systemem kogeneracji działają również w Krakowie, Środzie Śląskiej, Rawie Mazowieckiej oraz Bydgoszczy. Teraz Orlen poinformował, że stacje MOP Chomentowo Wschód i Zachód przy trasie ekspresowej S61 także wyposażono w instalacje PV oraz system pozwalający na odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych i magazynowanie energii. Do końca roku Orlen planuje uruchomić kolejne trzy punkty: w Pruszkowie, Warszawie i Siedlcach.

Koncern szacuje, że docelowo zamontowane na tych stacjach instalacje kogeneracyjne pozwolą obniżyć zużycie energii elektrycznej o 1,9 GWh w skali roku. To wpisuje się w zakres działań, które wspierają cel osiągnięcia przez Orlen neutralności emisyjnej do 2050 r.

REKLAMA

Projekt polskich inżynierów

Zastosowany na wybranych stacjach Orlenu kogeneracyjny system IGLOO MultiEnergy, chroniony licznymi patentami, opracowali inżynierowie z polskiej spółki technologicznej IGLOO, która produkuje urządzenia chłodnicze, agregaty inwerterowe i kogeneracyjne oraz pompy ciepła. Na system składają się agregaty będące hybrydą powietrzno-gruntowej pompy ciepła i chillera chłodniczego zasilane z dużej instalacji fotowoltaicznej.

Energia wytwarzana przez instalację fotowoltaiczną prawie w całości jest przetwarzana przez agregaty kogeneracyjne na ciepło i chłód, a ich nadwyżki są magazynowane w zbiornikach buforowych i wykorzystywane nocą. Produkcja chłodu i ciepła odbywa się w agregatach kogeneracyjnych, które umieszczone są na dachu, stąd też urządzenia chłodnicze w budynku stacji nie generują hałasu.

Stacje wyposażono również w zdalny system monitorowania instalacji, automatycznie informujący serwis o potencjalnych awariach. Na MOP Chomentowo Wschód i Zachód zastosowano system wyposażony w osiem agregatów kogeneracyjnych, z zapasem mocy pozwalającym na nieprzerwaną pracę w przypadku wyłączenia nawet dwóch urządzeń.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Doskonała wiadomość, warto byłoby jeszcze podać koszt jednostkowy i informację o dalszych planach, bo potencjał jest ogromny zważywszy na ilość stacji Orlen. Ciekawa byłaby również informacja, jaki wpływ na sieć energetyczną miała stacja przed zainstalowaniem instalacji i co się dzieje w sieci po jej zainstalowaniu? Zważywszy, że 10 stacji to 1,9 GWh rocznie a Orlen posiada 1500 stacji, to potencjał oszczędności wszystkich stacji to około 300 GWh rocznie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA