REKLAMA
 
REKLAMA

Farmy wiatrowe wpłynęły na wyniki Polenergii za pierwszy kwartał 2024

Farmy wiatrowe wpłynęły na wyniki Polenergii za pierwszy kwartał 2024
fot. Polenergia

Opublikowane przez Polenergię wyniki finansowe pokazują dwucyfrowe wzrosty zysku mimo niższych niż rok wcześniej przychodów. Prezes spółki mówi o spodziewanych rekordach.

W pierwszym kwartale br. Polenergia osiągnęła 1,2 mld zł przychodów, co jest spadkiem o 19 proc. względem analogicznego okresu rok wcześniej (r/r). Wówczas spółka wypracowała przychody na poziomie 1,5 mld zł. Powody do zadowolenia dają jednak spółce wyniki dotyczące zysku.

Wskaźnik skorygowanego zysku EBITDA Polenergii za pierwsze trzy kwartały br. pokazał 236,3 mln zł – rok wcześniej było to 201,3 mln zł (+17 proc. r/r). Z kolei skorygowany zysk netto w tym okresie wyniósł 141,9 mln zł – wobec 122,2 mln zł w pierwszym kwartale 2023 r. (+16 proc. r/r).

REKLAMA

– Polenergia rozpoczęła 2024 r. dwucyfrowym wzrostem, co jest najlepszym dowodem skuteczności naszych działań. Bardzo dobre wyniki naszej grupy to ważny sygnał dla inwestorów, którzy wspierają nas na naszej ścieżce systematycznego wzrostu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy uruchomiliśmy ponad 100 MW nowych mocy zgromadzonych w odnawialnych źródłach. Ilość energii, którą generujemy dzięki nim, to  zapowiedź kolejnych rekordowych wyników Polenergii – komentuje Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergii SA.

Energia z wiatru przynosi zysk

W swoim raporcie finansowym za pierwszy kwartał br. Polenergia wskazuje, że osiągnęła 574 MW mocy w lądowych projektach OZE w eksploatacji (+22 proc. r/r). Jednocześnie rozwija lądowe projekty o łącznej mocy 2,1 GW oraz morskie farmy wiatrowe o maksymalnej mocy 3 GW. Łączna moc Polenergii w OZE wzrosła w pierwszych trzech miesiącach br. o 22 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

REKLAMA

W segmencie lądowych farm wiatrowych Polenergia odnotowała w pierwszym kwartale br. wynik wyższy o 58,2 mln zł w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej i miała o 57,2 MW więcej mocy zainstalowanej (łącznie 493 MW). Jak podaje spółka, wzrost wyników finansowych tego segmentu jest konsekwencją wyższej produkcji oraz wyższych cen energii elektrycznej uzyskanych przez farmy ze względu na brak przedłużenia na 2024 r. zamrożenia cen energii elektrycznej dla wytwórców. Zwiększona produkcja wyniknęła z rozpoczęcia eksploatacji farm wiatrowych Grabowo (44 MW) i Piekło (13,2 MW) w trzecim kwartale 2023 r. i wyższej wietrzności w analizowanym okresie.

Rozwój PV, stacji ładowania i morskich farm wiatrowych

Polenergia w pierwszych trzech miesiącach br. realizowała też kolejne projekty w swoich najważniejszych obszarach strategicznych. Zakończyła budowę farmy fotowoltaicznej Strzelino i rozpoczęła budowę farm fotowoltaicznych Szprotawa I i Szprotawa II. Ponadto spółka rozwijała infrastrukturę i usługi stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Firma wskazuje także na zawarte w pierwszym kwartale br. kluczowe umowy dla projektów farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, realizowanych wspólnie z norweskim Equinorem.

Nasza uwaga w naturalny sposób skupia się dziś na budowie farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Aktualny harmonogram zakłada uruchomienie naszych pierwszych elektrowni wiatrowych na polskim morzu już za trzy lata. Projekty Bałtyk, realizowane przez Polenergię we współpracy z Equinor, otworzą nowy rozdział w historii polskiej energetyki. Ich uruchomienie stanie się dla Polenergii skokiem rozwojowym, co bezwzględnie przełoży się na wzrosty naszych wyników finansowych – mów Jerzy Zań.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Powinni też dołączyć do usług białe certyfikaty

Największy wpływ na wyniki polenergii to mają naiwni ludzie, którzy nadal korzystają z ich (zdecydowanie za drogich) usług

może za te 58 milionów wypłacą w koncu odszkodowania poszkodowanym

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA