Polenergia dostała kredyt na budowę ogromnej farmy PV

Polenergia dostała kredyt na budowę ogromnej farmy PV
Polenergia

Grupa energetyczna kontrolowana przez Dominikę Kulczyk otrzymała kredyt na budowę ogromnej farmy fotowoltaicznej, która powstaje na terenie województwa pomorskiego.

Należąca do grupy Polenergia spółka Polenergia Obrót 2 sp. z o.o. otrzymała kredyt od konsorcjum banków z udziałem mBank S.A., Pekao S.A. i PKO Bank Polski S.A. na budowę farmy fotowoltaicznej Strzelino, która powstaje w gminie Słupsk w powiecie słupskim i której moc wyniesie 45,2 MWp.

Umowa z bankami obejmuje kredyt terminowy w wysokości 90 mln zł, który ma zostać spłacony do grudnia 2038 r., a ponadto kredyt VAT do maksymalnej łącznej kwoty 27 mln zł oraz kredyt DSR do wysokości 9,8 mln zł.

REKLAMA

Kontrakt za 68 mln zł

Pod koniec ubiegłego roku Polenergia informowała o wyborze wykonawcy farmy fotowoltaicznej Strzelino. Kontrakt na realizację inwestycji w formule EPC uzyskała firma P&Q z Białegostoku.

Umowa EPC dotyczy wykonania kompleksowych robót montażowo-elektrycznych obejmujących: dostawę i montaż konstrukcji wsporczych dla modułów fotowoltaicznych, montaż modułów fotowoltaicznych i inwerterów, dostawę i montaż stacji elektroenergetycznych nn/SN, dostawę i montaż kabli nn, SN, wykonanie stacji abonenckiej 20/110 kV wraz z dostawą urządzeń, dostawę i montaż linii kablowej WN wraz z siecią światłowodową. Umowa nie obejmuje dostawy modułów fotowoltaicznych i inwerterów.

P&Q ma zrealizować kontrakt do końca tego roku. Jego wartość wynosi około 68 mln zł.

REKLAMA

Wygrana w aukcji

Obecnie energię produkują już należące do Polenergii farmy fotowoltaiczne o mocy 37 MWp, a wkrótce potencjał elektrowni PV w grupie powinien wyraźnie wzrosnąć. W budowie mają być instalacje o mocy 55,5 MWp, a przygotowane do budowy są projekty o mocy 57,5 MWp.

Produkcja energii z farmy fotowoltaicznej Strzelino może zostać objęta rozliczeniami w systemie aukcyjnym. Projekt wygrał aukcję przeprowadzoną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w grudniu 2021 roku.

Polenergia planuje w tym roku uruchomienie także elektrowni fotowoltaicznej, dla której także zabezpieczyła wsparcie w aukcji z 2021 r. Chodzi o realizowany w województwie lubuskim projekt Strzelino o mocy 10,5 MWp, na który złożą się mniejsze instalacje o jednostkowej mocy do 1 MWp.

Gotowy do budowy ma być również projekt farmy fotowoltaicznej Świebodzin II o mocy 10,5 MWp, natomiast inny projekt realizowany w woj. lubuskim – Szprotawa o mocy 47 MWp – uzyskał wsparcie w ramach aukcji przeprowadzonej w grudniu 2022 roku.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.