REKLAMA
 
REKLAMA

NFOŚiGW zrywa milionowe umowy o dotacje z dwiema fundacjami

NFOŚiGW zrywa milionowe umowy o dotacje z dwiema fundacjami
Dorota Zawadzka-Stępniak, NFOŚiGW. Fot. NFOŚiGW

Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podjął uchwałę o wypowiedzeniu trzech umów dotacji zawartych w latach 2022-23 przez poprzednie zarządy NFOŚiGW.

NFOŚiGW rozwiąże trzy umowy z beneficjentami dotacji. Opiewają one na kwotę około 4,4 mln zł. NFOŚiGW poinformował, że „po przeprowadzeniu szczegółowej analizy stwierdził istotne naruszenia, które wpływają na ocenę zasadności dalszej realizacji następujących umów”.

NFOŚiGW wypowiada umowy

Jak czytamy w komunikacie, chodzi o następujące umowy:

REKLAMA

  • zawartą we wrześniu 2022 r. z Fundacją Polska Ziemia o dofinansowanie przedsięwzięcia pn. „Czyste powietrze – Czysty zysk” kwotą ponad 1,5 mln zł,
  • z grudnia 2023 r. z Instytutem Gospodarki Rolnej o dofinansowanie przedsięwzięcia pn. „Rolnictwo przyszłości” środkami w wysokości 1,35 mln zł,
  • podpisaną w grudniu 2023 r. z Fundacją Polska Ziemia, o dofinansowanie przedsięwzięcia pn. „Czyste powietrze – Czysty zysk” kwotą ponad 1,55 mln zł.

W wyniku wypowiedzenia umów z Fundacją Polska Ziemia i Instytutem Gospodarki Rolnej NFOŚiGW będzie żądał zwrotu wypłaconych zaliczek wraz z odsetkami w łącznej kwocie około 4,8 mln zł.

Podczas briefingu prasowego, który odbył się 8 lipca 2024 r., prezes Zarządu NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak powiedziała: – Stoimy na straży wydatkowania środków publicznych i bardzo zależy nam na tym, aby środki publiczne wydatkowane były jak najlepiej i przynosiły jak najlepszy efekt ekologiczny, dlatego wprowadzamy odpowiednie standardy, które zapewnią takie efekty. Nie ma naszej zgody na to, aby finansować działania mające znamiona dezinformacji ani treści negujące politykę klimatyczną czy też zmianę klimatu.

REKLAMA

Dorota Zawadzka-Stępniak podkreśliła, że nie ma zgody Narodowego Funduszu na wydawanie środków publicznych na działania sprzeczne z misją i strategią NFOŚiGW.

Pieniądze na dezinformację

Z informacji podanych przez portal Gazeta.pl wynika, że miliony złotych państwowych dotacji będą musiały zwrócić fundacje Szczepana Wójcika. Jak podaje portal, organizacje Wójcika zajmującego się m.in. hodowlą zwierząt na futra otrzymały dotacje na „edukację ekologiczną”. W tym samym czasie te same fundacje rozprzestrzeniały dezinformację nt. klimatu i środowiska.

W Narodowym Funduszu trwa analiza kolejnych umów zawartych przez poprzednie zarządy NFOŚiGW, a także przegląd procedur zawierania umów o dofinansowanie. O postępach tych prac NFOŚiGW będzie informował na bieżąco.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brakuje pieniędzy więc obcina się niepokrnym.

Oczywiście mają podstawy prawne na te działania czy znowu na gębę bo im się wydaje…

Oczywiście kasa tylko dla ideologów klimatycznych. To jest dopiero manipulacja ! bez naukowego potwierdzenia. Cale ministerstwo klimatu w kieszeni lobbytów

Już kiedyś PO zabierało kasę na geotermię z powodu wściekłości ryżego i UE oddała

A co z usunięciem eternitu cisza tylko rolnikom a inni to już nic nie dostaja

Domański sprzedał Niemcom obligacje 10 letnie 4,5% w EUR. Pytam się gdzie w całej daje ktoś tak wysokie oprocentowanie w EUR?. Znów będziemy karmić i nagradzać przyjaciół a Polaków golić i wsadzać do więzienia . Oczywiście, te prezenty to z naszych podatków, bo sami zarobić spółkami państwowymi nic nie potrafią. Wracamy do czasów gdzie otrzymanie dotacji przez Polaków będzie graniczyło z cudem!!! lepiej oddać nie wykorzystaną pulę Uni.

Zamordyzm !!! To w tym bezprawnym państwie trzeba się 10 razy zastanowić, czy w cokolwiek inwestować!! Po zmianie ekipy politycznej można oberwać i się nie podnieść. Mam nadzieję, że te obligacje dziesięcioletnie w EUR sprzedane Niemco również zostaną potraktowane jako niegospodarność Domańskiego i zostanie zażądany zwrot z odsetkami od wypłaconych nieuczciwie odsetek !!! Łajdacy kupują sobie popleczników za nasze pieniądze !!!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA