Bruksela ogłosiła nowy plan wsparcia sektora czystych technologii

Komisja Europejska przedstawiła założenia nowej strategii gospodarczej Unii Europejskiej, która ma wesprzeć konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw. Bruksela chce wesprzeć unijny sektor czystych technologii środkami o wartości 100 mld euro.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła wczoraj założenia nowej strategii przemysłowej Clean Industrial Deal. Jej wdrożenie ma pomóc europejskim przedsiębiorcom w walce o rynek w czasach coraz silniejszej konkurencji ze strony podmiotów z Azji czy Ameryki Północnej.
Na wsparcie może liczyć europejski sektor przedsiębiorstw energochłonnych – w tym firmy z sektora stalowego czy chemicznego, które borykają się z rosnącymi kosztami wynikającymi w dużej mierze z obciążeń związanych ze zużyciem energii.
Redukcja kosztów energii dla firm i domów
Obniżeniu kosztów energii mają służyć inicjatywy w ramach programu określonego jako Affordable Energy Action Plan. Jego celem jest redukcja kosztów energii dla firm i gospodarstw domowych w ramach dalszej transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Ma to nastąpić dzięki:
- przyspieszeniu rozwoju czystej energii i elektryfikacji,
- zakończeniu budowy wewnętrznego rynku energii z rozbudową fizycznych połączeń energetycznych między krajami UE,
- bardziej efektywnemu wykorzystaniu energii oraz zmniejszeniu zależności od importowanych paliw kopalnych.
Komisja Europejska podkreśla przy tym, że wysokie koszty energii w Unii Europejskiej szkodzą gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom. Ubóstwo energetyczne ma dotykać obecnie ponad 46 mln obywateli UE. Z kolei w przypadku przemysłu detaliczne ceny energii elektrycznej wzrosły niemal dwukrotnie od początku kryzysu energetycznego w 2021 r.
Komisja podkreśla przy tym problem zbyt wysokich kosztów energii elektrycznej w stosunku do cen gazu. W niektórych krajach energia elektryczna jest około 3-krotnie droższa od gazu, co istotnie utrudnia elektryfikację i dekarbonizację takich sektorów jak ciepłownictwo.
Bank Dekarbonizacji Przemysłu i gospodarka cyrkularna
Wsparcie, które zaoferuje Komisja Europejska w ramach Clean Industrial Deal, ma trafić także do sektora czystych technologii. Komisja podkreśla, że rozwój sektora clean-tech zdecyduje o przyszłej konkurencyjności przemysłu Unii Europejskiej.
Aby wesprzeć rozwój europejskiego przemysłu czystych technologii, KE ma zmobilizować inwestycje warte ponad 100 mld euro. Pieniądze do unijnych firm z tego sektora mają trafiać poprzez działający już Fundusz Innowacji, a także przez nowy Bank Dekarbonizacji Przemysłu (Industrial Decarbonisation Bank). Ponadto większe środki mają trafić do programu Horyzont Europa, aby wesprzeć rozwój innowacji w sektorze clean-tech.
Trzeci kluczowy element, na który stawia Komisja Europejska w Clean Industrial Deal, to gospodarka cyrkularna. Nowa strategia ma przyczynić się do dłuższego wykorzystania produktów i materiałów poprzez promocję ponownego wykorzystania i recyklingu surowców oraz wsparcie zrównoważonej produkcji. Dzięki otrzymanemu wsparciu wartość unijnego przemysłu związanego z ponownym wykorzystaniem surowców i produktów ma wzrosnąć do 100 mld euro.
Komisja Europejska deklaruje, że działania podjęte w ramach Clean Industrial Deal będą skutkować utworzeniem na terenie Unii Europejskiej 500 tys. nowych miejsc pracy.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
KE dzielnie walczy z problemami, które sama stworzyła. Najważniejsze jest dobre samopoczucie urzędników unijnych, którzy dzielnie walczą. Komuna bis.
A moze by tak wesprzec europejska gospodarke likwidujac etsy ,zielone lady i inne wymysly ? Prad ma byc tani. Niedlugo zarzniecie przedsiebiorcow i nie bedzie z czego finansowac doplat do tego calego ekowariactwa.
Prąd jest tani, to ceny dystrybucji nabijają cenę, Vat 23 %, opłaty mocowe itd.
Sami robią opłaty za co2 ets ets 2 itd i udają że będą walczyć Cyrk nie wierzę jak czytałem ten artykuł
Bardzo dobra inicjatywa Unii Europejskiej. Powinniśmy jak najszybciej odejść od paliw kopalnych – bedzie to dobre i dla środowiska i dla naszego zdrowia.