REKLAMA
 
REKLAMA

Elektrociepłownia w Elblągu odchodzi od węgla

Elektrociepłownia w Elblągu odchodzi od węgla
Fot. Energa

W Elektrociepłowni Elbląg powstanie układ kogeneracyjny zasilany gazem ziemnym. Instalacja będzie miała moc cieplną 30 MWt i elektryczną 30 MWe. Nowe rozwiązanie umożliwi produkcję energii cieplnej i elektrycznej bez użycia węgla.

Za realizację projektu odpowiada Energa Kogeneracja, która kontynuuje program modernizacji zakładu, ukierunkowany na dekarbonizację i dostosowanie działalności do unijnych norm środowiskowych.

Trwa budowa źródła kogeneracyjnego w elektrociepłowni

Obecnie zakończono pierwszy kluczowy etap inwestycji – wylanie fundamentów pod silniki gazowe. Do tego celu zużyto blisko 450 m3 betonu, który został dostarczony na plac budowy podczas około 50 kursów betonowozów.

REKLAMA

Prace przygotowawcze objęły również palowanie terenu, czyli wzmocnienie podłoża przy użyciu technologii kolumn CMC/CFA. W sumie osadzono 220 betonowych pali o długości do 12 m i średnicy od 45 do 63 cm. Działanie to było konieczne ze względu na planowany montaż trzech silników kogeneracyjnych, których łączna masa wyniesie około 480 ton i które będą generować znaczne drgania w trakcie pracy.

W najbliższym czasie rozpoczną się prace konstrukcyjne – wznoszenie budynków układu kogeneracyjnego; do końca roku mają zostać zamontowane nowe jednostki wytwórcze. W ramach dalszej realizacji inwestycji przewidziano również montaż głównych układów technologicznych oraz instalacji pomocniczych, w tym systemów przygotowania paliwa, oczyszczania spalin i redukcji emisji tlenków azotu.

Zakończenie budowy fundamentów pod pozostałe obiekty zaplanowano na drugi kwartał bieżącego roku. Do ukończenia wszystkich konstrukcji zużyte zostanie łącznie około 1,1 tys. m3 betonu oraz 190 ton stali zbrojeniowej.

Projekt budowy źródła kogeneracyjnego jest ostatnim etapem programu modernizacji elbląskiej elektrociepłowni. Wcześniejsze działania obejmowały m.in. uruchomienie w 2022 r. kotłowni rezerwowo-szczytowej o mocy 114 MWt oraz funkcjonowanie bloku kogeneracyjnego na biomasę o mocy cieplnej 42 MWt i elektrycznej 25 MWe.

W trosce o środowisko

Dotychczas zakład opierał się głównie na kotłach węglowych, jednak z uwagi na unijne regulacje dotyczące emisji (Dyrektywa IED i Konkluzje BAT) ich eksploatacja została ograniczona. W 2020 r. dwa z trzech kotłów węglowych zostały wyłączone, a trzeci zmodernizowano, zmniejszając jego moc w paliwie poniżej 50 MWt. Umożliwiło to dalszą, choć ograniczoną eksploatację w ramach mniej restrykcyjnych przepisów dla średnich źródeł spalania.

REKLAMA

Zakończenie inwestycji umożliwi pełne przejście elbląskiej elektrociepłowni na źródła nieemisyjne pod względem węgla, zwiększając jednocześnie efektywność energetyczną i zmniejszając wpływ zakładu na środowisko.

Dekarbonizacja ciepłownictwa

Elbląg nie jest jedynym polskim miastem, które stawia na dekarbonizację źródeł ogrzewania. Niedawno w Zielonej Górze podpisano list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii w systemie ciepłowniczym miasta. W inicjatywie udział biorą: PGE Energia Ciepła, Elektrociepłownia „Zielona Góra”, Miasto Zielona Góra oraz Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja.

Więcej na ten temat w artykule: Zielona Góra stawia na zieloną energię.

Także gdańskie ciepłownictwo przechodzi intensywny proces dekarbonizacji. Strategia miasta przewiduje zastąpienie do 2030 r. dotychczasowych źródeł wytwórczych nowymi jednostkami nisko- i zeroemisyjnymi, w tym także zasilanymi energią elektryczną. Więcej na ten temat w artykule: Miasto Gdańsk i spółki ciepłownicze zrezygnują z węgla.

Z kolei Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (SPGK) planuje budowę elektrociepłowni Posada, w której wykorzystywana będzie technologia kogeneracji gazowej. Na tę inwestycję Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał SPGK dofinansowanie w wysokości 29 mln zł. Szerzej o tym w artykule: Miliony złotych dofinansowania dla miejskiej spółki na budowę elektrociepłowni.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Znaczy w zimę ciemno i zimno ,ale za to zielono. Żenada i tragedia.

Marcin_Elbląg 28-05-2025 20:33

Od kiedy ci zimno jak elegancko grzeją gdy zimno. Nie pisz bajek.

Jak gaz jest nie emisyjny pod kątem węgla?

 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne