Obowiązek zakupu ciepła z OZE zwiększy koszty odbiorców?
W jakim stopniu wprowadzany przez ustawę o odnawialnych źródłach energii obowiązek zakupu ciepła z OZE może obciążyć rachunki odbiorców? Ta kwestia była już przedmiotem sporu podczas prac nad zapisami ustawy o odnawialnych źródłach energii. Teraz powraca za sprawą przygotowanego przez Ministerstwo Energii rozporządzenia.
Projekt rozporządzenia nt. ciepła z odnawialnych źródeł energii pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji kilka dni temu. Przygotowanie rozporządzenia wynika z ustawy o OZE, która nakłada obowiązek określenia warunków przyłączenia dla instalacji OZE do sieci ciepłowniczej, a także obowiązek zakupu ciepła z takich instalacji.
„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że projekt nie wyznacza żadnych limitów cenowych i ilościowych dotyczących odbioru ciepła z OZE, co generuje ryzyko wzrostu rachunków za ogrzewanie.
Dziennik zwraca uwagę, że przygotowane przez przedsiębiorstwa ciepłownicze taryfy musi zaaakceptować co prawda Urząd Regulacji Energetyki, jednak URE nie może ich zmienić, jeśli zostały prawidłowo obliczone.
– Nie można wykluczyć, biorąc pod uwagę proponowane rozwiązania w projekcie rozporządzenia oraz aktualne zapisy ustawy o OZE, że może to spowodować wzrost cen i stawek opłat za ciepło – „RZ” powołuje się na informację otrzymaną od Urzędu Regulacji Energetyki.
Inne ryzyko, które dostrzegają cytowani przez „RZ” ciepłownicy, to częściowa eliminacja innych, wysokosprawnych, konwencjonalnych elektrowni, które potencjalnie mogą być zmuszane do ograniczania produkcji w przypadku większej generacji ciepła z OZE.
Jedno z postulowanych rozwiązań w tym przypadku to np. wprowadzenie zapisu mówiącego o tym, że np. 75-proc. udział produkcji z kogeneracji w danym systemie zwolni danego wytwórcę ciepła z obowiązku zakupu ciepła z OZE.
Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”
red. gramwzielone.pl