J. Rączka: fotowoltaika dobrze wpisuje się w formułę aukcji

J. Rączka: fotowoltaika dobrze wpisuje się w formułę aukcji
Dr Jan Rączka. Fot. Newseria

W wywiadzie dla wnp.pl dr Jan Rączka, b. prezes NFOŚiGW i doradca Regulatory Assistance Project, zapewnia, że wygrana projektów farm fotowoltaicznych w pierwszych aukcjach dla OZE w Polsce to efekt „światowych megatrendów energetycznych, które mimo oporu decydentów przenikają do polskiej energetyki”.

Dr Jan Rączka zwraca uwagę na systematyczny spadek kosztów inwestycji w fotowoltaikę, co jego zdaniem miało przesądzić, że fotowoltaika stała się „prawdziwym zwycięzcą” rozstrzygniętych aukcji.

B. prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ocenia, że „fotowoltaika ma ogromne możliwości szybkiego rozpowszechniania się”, będąc „standardowym dobrem inwestycyjnym, które w krótkim czasie może być kupione i zainstalowane w dowolnym kraju, w tym w Polsce”.

REKLAMA

Fotowoltaika bardzo dobrze wpisuje się w formułę aukcji ze stałą ceną. Wynika to z tego, że determinantem kosztu jednostkowego energii słonecznej są przede wszystkim nakłady inwestycyjne, które są z góry znane, natomiast koszty eksploatacyjne są niewielkie oraz stałe w czasie. Pozwala to na precyzyjną kalkulację ceny i ułatwia zdobycie finansowania inwestycji. Ryzyka inwestycji w PV są stosunkowo niewielkie – ocenia w wywiadzie dla wnp.pl dr Jan Rączka.

REKLAMA

Ekspert Regulatory Assistance Project i Forum Energii zauważa ponadto, że inwestycjom w fotowoltaikę sprzyja fakt, że „farmy PV działają w dzień, kiedy system energetyczny jest obciążony – czyli energia słoneczna ma dużą wartość rynkową”.

Jednocześnie dr Jan Rączka ocenia, że forsowane przez rząd dyspozycyjne źródła OZE, czyli elektrownie biomasowe i biogazowe, a także hydroelektrownie, nie mają wystarczającego potencjału, aby Polska mogła wypełnić dzięki nim cele pakietu klimatycznego na rok 2020.

Polityka energetyczna powinna uwzględniać globalne megatrendy, co pokazało zwycięstwo fotowoltaiki w aukcji dla nowych, małych OZE. Wyzwaniem dla decydentów politycznych pozostaje znalezienie sposobu na skuteczną i efektywną kosztowo integrację PV z systemem energetycznym – mówi w wywiadzie dla wnp.pl dr Jan Rączka. 

Link do wywiadu z dr Janem Rączką w wnp.pl.

red. gramwzielone.pl