W marcu umorzono rekordową ilość zielonych certyfikatów. Ich ceny mimo to nie uległy zmianie

W marcu umorzono rekordową ilość zielonych certyfikatów. Ich ceny mimo to nie uległy zmianie
PowerWind

{więcej}W ostatnim tygodniu ubiegłego miesiąca podmioty realizujące obowiązek OZE umorzyły rekordową ilość świadectw pochodzenia energii wyprodukowanej w OZE, czyli tzw. zielonych certyfikatów. Fakt ten nie wpłynął jednak na wzrost ich giełdowej ceny. 

Jak poinformowała Towarowa Giełda Energii, w dniach 25.03-31.03 podmioty zobowiązane do realizacji obowiązku OZE, czyli pokrywania określonego udziału sprzedawanej lub produkowanej przez siebie energii energią z OZE, umorzyły zielone certyfikaty – kwalifikowane przez TGE do indeksu PMOZE_A – w ilości odpowiadającej 6,852 TWh energii wyprodukowanej z OZE. Tak duża liczba umorzeń wynika z faktu, że podmioty zobowiązane do realizacji określonego obowiązku OZE za 2012 rok miały na to czas właśnie do końca ubiegłego miesiąca.

Jak ponadto informuje TGE, na rynku pozostają jeszcze wydane, ale w dalszym ciągu nieumorzone certyfikaty odpowiadające wyprodukowanej zielonej energii na poziomie 4,97 TWh. Od początku funkcjonowania indeksu PMOZE_A, Urząd Regulacji Energetyki wydał zielone certyfikaty odpowiadające w sumie ponad 45,549 TWh wyprodukowanej w Polsce zielonej energii. 

REKLAMA
REKLAMA


źródło: Towarowa Giełda Energii

W drugim z giełdowych indeksów dotyczących zielonych certyfikatów (PMOZE), liczba wydanych certyfikatów równa się niemal liczbie świadectw umorzonych. URE wydało w sumie niewiele ponad 19,028 TWh zielonych certyfikatów uwzględnionych w indeksie PMOZE, z czego umorzono już ponad 19,016 TWh z nich. 


źródło: Towarowa Giełda Energii

Fakt umorzenia tak dużej liczby zielonych certyfikatów w ostatnim tygodniu marca nie przełożył się na wzrost ich ceny na Towarowej Giełdzie Energii. Średnia cena zielonych certyfikatów (indeks PMOZE_A) na TGE podczas dwóch ostatnich notowań – we wtorek 02.04 i w czwartek 04.04 – wyniosła niecałe 120 zł/MWh. 
gramwzielone.pl