PGE Energia Odnawialna opóźni debiut na giełdzie?

PGE Energia Odnawialna opóźni debiut na giełdzie?
Katrina.Tualio, flickr cc-by-2.0

Według informacji, do których dotarł „Parkiet”, PGE Energia Odnawialna nie spieszy się z przygotowaniami do zapowiadanego wcześniej na październik debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych.

PGE Energia Odnawialna zapowiadała, że zadebiutuje na giełdzie na początku IV kwartału br., a pozyskane dzięki emisji akcji pieniądze przeznaczy na inwestycje związane z przejęciami czy budową farm wiatrowych.

Tymczasem, wg Parkietu, PGE EO nie przygotowała jeszcze prospektu emisyjnego, który – w przypadku październikowego debiutu – musiałby trafić do Komisji Nadzoru Finansowego najpóźniej w tym miesiącu.

REKLAMA
REKLAMA

Być może opóźnienia w przygowaniach PGE EO do debiutu na GPW są determinowane przez obecną sytuacją na rynkach kapitałowych. Jak zauważa „Parkiet”, tylko wczoraj indeks WIG-Energia spadł o 6,2%, a akcje PGE potaniały o 5,5%.

 Jeżeli chodzi o inwestycje spółki PGE Energia Odnawialna, to pojawiły się szerokie zapowiedzi zarówno co do zakupu gotowych projektów, jak i realizacji własnych, ale nie słychać, by były przeprowadzane – komentuje dla „Parkietu” Franciszek Wojtal, analityk Domu Maklerskiego Millennium. – Wiadomo, że w PGE Energia Odnawialna istnieją duże potrzeby kapitałowe. Nie widać za to presji na pozyskiwanie pieniędzy z rynku na zasadzie „tu i teraz” – dodaje Wojtal.

Poza tym, debiut giełdowy w czasie, kiedy nieznane będą jeszcze założenia nowej ustawy o energii odnawialnej, kluczowej dla rozwoju spółki PGE EO, a także nie będzie wiadomo, kiedy nowa ustawa zostanie przyjęta – a wiele niestety na to wskazuje – z pewnością wpłynie negatywnie na oczekiwania inwestorów co do rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce, a także na zainteresowanie akcjami samej PGE EO.