Komisja Europejska: będą nowe cele w zakresie emisji CO2 i OZE do 2030 r.

Komisja Europejska: będą nowe cele w zakresie emisji CO2 i OZE do 2030 r.
Connie Hedegaard. Foto: World Economic Forum, flickr cc-by-2.0

{więcej}Po publikacji wniosków najnowszego raportu na temat zmian klimatu przygotowanego przez działający przy ONZ Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), Bruksela potwierdziła ustanowienie nowych celów klimatycznych dla państw Unii Europejskiej do roku 2030. 

Naukowcy z IPCC w swoim najnowszym raporcie na temat zmian klimatu ocenili prawdopodobieństwo działalności człowieka jako powodu zachodzących zmian klimatu na 95%. Ich zdaniem brak przeciwdziałania emsiji CO2 może sprawić, że do końca wieku poziomy mórz wzrosną od 26 do 82 cm, a temperatury – od 0,3 do 4,8 st. C. 

Komentująca wyniki badań IPCC unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard zapowiedziała wyznaczenie nowych unijnych celów w zakresie zmian klimatu i energii do roku 2030. Obecne, obligatoryjne cele Unii Europejskiej w tym zakresie wygasają w 2020 r. 

REKLAMA
REKLAMA

– Co byś zrobił, gdyby lekarz powiedział Ci, że na 95 proc. jesteś poważnie chory? A co zrobiłbyś, gdyby nie był to tylko jeden lekarz, ale setki wiodących lekarzy na świecie? (…) Pytanie nie brzmi, czy wierzyć w zmianę klimatu, czy nie, ale czy iść za nauką, czy nie. W dniu, w którym wszyscy naukowcy ze stuprocentową pewnością będą ostrzegać przed zmianą klimatu, będzie za późno (…). Dlaczego podejmować większe ryzyko, gdy gra toczy się o stan naszej planety? – Polska Agencja Prasowa cytuje Connie Hedegaard. 

Komisja Europejska w marcu br. rozpoczęła konsultacje w sprawie nowej unijnej strategii w zakresie klimatu i energetyki po roku 2020. KE rozważa przyjęcie celu 40-procentowej redukcji emisji CO2 i 30-procentowego udziału OZE do końca kolejnej dekady. 

Connie Hedegaard poinformowała, że założenia nowej strategii UE w sprawie klimatu Bruksela przedstawi do końca roku i dodała, że będzie wymagać więcej działań od innych gospodarek emitujących CO2.
gramwzielone.pl