15 mln zł unijnych dotacji na inwestycje w OZE na Podlasiu

15 mln zł unijnych dotacji na inwestycje w OZE na Podlasiu
matze_ott/ flickr cc-by-2.0

{więcej}Wczoraj ruszył nabór wniosków w konkursie na dotacje unijne na inwestycje w odnawialne źródła energii realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. podlaskiego. 

Obecny nabór w konkursie na dotacje na OZE będzie prawdopodobnie ostatnim naborem realizowanym w ramach RPO na lata 2007-2013 w woj. podlaskim. Budżet konkursu w wysokości 15 mln zł to środki zebrane z oszczędności pozostałych po realizowanych wcześniej konkursach. 

W aktualnym naborze można zgłaszać projekty mające na celu produkcję, przetwarzanie i magazynowanie zielonej energii. Co istotne, operatorzy instalacji OZE, które mogą zostać dofinansowane z podlaskiego RPO, produkowaną energię muszą wykorzystywać na własne potrzeby. 

REKLAMA
REKLAMA

Przyjęcie tego kryterium oznacza, że z możliwości dofinansowania wykluczone zostaną większe instalacje OZE – elektrownie wiatrowe czy wodne, a szansę na unijną dotację mają mniejsze systemy wykorzystujące energię ze słońca, biomasy czy geotermii. 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, do tej pory w ramach RPO na Podlasiu na inwestycje w OZE rozdysponowano z UE 135 mln zł. Wsparto 55 przedsięwzięć o łącznej wartości 263 mln zł. Najwięcej środków przeznaczono na inwestycje w kolektory słoneczne. Dotaje na ten cel dostało m.in. 19 gmin, które wykorzystując unijne środki zainstalowały kolektory słonecze łącznie na blisko 2,9 tys. domach mieszkalnych oraz na 55 budynkach użyteczności publicznej. 

W nowej perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020 w Regionalnym Programie Operacyjnym w woj. podlaskim na poprawę efektywności energetycznej i OZE ma być do dyspozycji 150 mln zł. W połowie tego miesiąca rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące RPO dla Podlasia na lata 2014-2020. 
gramwzielone.pl