Plany inwestycyjne Energi w sektorze źródeł odnawialnych

Plany inwestycyjne Energi w sektorze źródeł odnawialnych
Energa press

{więcej}Nowe inwestycje Energi na rynku odnawialnych źródeł energii mają się skupić głównie na budowie farm wiatrowych, w tym na bazie projektów przejętych w tym roku od duńskiego DONG-a i hiszpańskiej Iberdroli.

Jak poinformował cytowany przez PAP Mirosław Bieliński, prezes Energi, z przejętych od DONG-a i Iberdroli projektów wiatrowych, których łączną moc szacuje się na 1,4 GW, Energa chce zrealizować projekty o mocy w sumie ok. 180-200 MW. 

PAP przypomina, że w tym roku Energa nabyła od DONG Energy farmę wiatrową o mocy 51 MW oraz portfel projektów wiatrowych o łącznej planowanej mocy około 220 MW, a od Iberdroli – farmy wiatrowe o łącznej zainstalowanej mocy 114 MW oraz portfel projektów wiatrowych o łącznej planowanej mocy 1.146 MW. Łączna wartość akwizycji wyniosła ok. 1,1 mld zł.

REKLAMA
REKLAMA

W rozmowie z PAP, prezes Energi z dystansem wypowiada się na temat opublikowanego w ubiegłym tygodniu, kolejnego projektu ustawy o OZE.

– To jest dopiero projekt ustawy o OZE. Zakładamy, że możliwe są jeszcze spore zmiany. Na dziś, gdybyśmy mieli ocenić wpływ projektu na naszą sytuację, to zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami trochę traci energetyka wodna we Włocławku, ale trzeba na to spojrzeć kompleksowo. Jeśli ta ustawa zmniejszy produkcję energii odnawialnej w Polsce, to powinno się to przełożyć na wzrost cen zielonych certyfikatów. Są też inne pozytywne elementy – PAP cytuje Mirosława Bielińskiego. 

W sumie wartość planowanych inwestycji w latach 2013-2021 Energa szacuje na ok. 19,7 mld zł.
gramwzielone.pl