Parlament Europejski zaakceptował backloading

Parlament Europejski zaakceptował backloading
anka @ happyhangaround, flickr cc-by

{więcej}Parlament Europejski poparł wczoraj wprowadzenie tzw. backloadingu, czyli zamrożenia części praw do emisji CO2 w celu zmniejszenia dostępnej na rynku podaży i podniesienia ich rynkowej ceny. 

Pomysł wprowadzenia backloadingu forsowany przez Komisję Europejską, która dzięki niemu chce zniwelować efekty rosnącej nadpodaży praw do emisji CO2 i spadku ich ceny, zyskał wczoraj akceptację Parlamentu Europejskiego. Za wprowadzeniem backloadingu musi się jeszcze opowiedzieć Rada Unii Europejskiej, która będzie głosować w tej sprawie za tydzień. 

REKLAMA

Propozycja backloadingu zakłada zawieszenie w latach 2013-2015 maksymalnie 900 mln praw do emisji CO2.

REKLAMA

Backloading był już w tym roku dwukrotnie przedmiotem debaty na forum Parlamentu Europejskiego. W kwietniu Parlament odrzucił propozycję backloadingu, jednak w powtórnym głosowaniu przeprowadzonym w lipcu zyskał aprobatę europosłów stosunkiem głosów 344 do 311. 

Przeciwko backloadingowi, który może szczególnie uderzyć w polską energetykę opartą na węglu, sprzeciwiał się polski rząd oraz polscy europarlamentarzyści. Wprowadzenie backloadingu i wyższe ceny praw do emisji CO2 będą oznaczać większe koszty dla polskich elektrowni, co może przełożyć się na podniesienie cen energii dla odbiorców końcowych w naszym kraju. 
gramwzielone.pl