Na jakie wody wprowadzi PGE kapitan Woszczyk?

Na jakie wody wprowadzi PGE kapitan Woszczyk?
Marek Woszczyk, prezes URE. Foto: Newseria

{więcej}W zarządzie oprócz byłego prezesa URE znaleźli się Jacek Drozd, Grzegorz Krystek i Dariusz Marzec. To oznacza duże zmiany nie tylko dla PGE, ale dla całej energetyki – piszą dziennikarze portalu WysokieNapiecie.pl.
 
Potwierdziły się informacje, jakie portal wysokienapiecie.pl podał jako pierwszy. W przeddzień Wigilii rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej wybrała nowy zarząd spółki. Prezesem największego producenta energii w kraju został Marek Woszczyk, dotychczasowy  prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE).
 
Nowy kapitan PGE jest absolwentem Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni i pierwszym oficerem. Potem skończył Krajową Szkołę Administracji Publicznej.
 
W URE pracował od 1998 r. Przeszedł tam przez wszystkie szczeble kierownicze, od naczelnika wydziału koncesji, przez wicedyrektora oddziału centralnego urzędu, a następnie wiceprezesa, aż do stanowiska prezesa URE, które piastował od czerwca 2011 r. do połowy grudnia 2013 r.
 
Razem z nowym prezesem powołano trzech wiceprezesów.
 
Dariusz Marzec, wiceprezes ds. rozwoju, to jeden z najbardziej znanych specjalistów od energetyki wywodzących się z firm doradczych. Pracował w nieistniejącym już Arthurze Andersenie, PWC a od 2009 r. był szefem zespołu energetycznego w KPMG. Doradzał m.in. PGE przy tworzeniu planu pomocy publicznej dla energetyki jądrowej.
 
Kolejni dwaj nowi wiceprezesi to oddelegowani do zarządu członkowie rady nadzorczej. Grzegorz Krystek, wiceprezes ds. operacyjnych i handlu  to przedstawiciel drugiego już pokolenia energetyków – jego ojciec Sławomir jest dyrektorem Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie.
 
Nowy wiceprezes ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej oraz kilku europejskich uczelni, w tym m.in. London Business School. Pracował w firmach doradczych, w tym także w Arthurze Andersenie, był też dyrektorem odpowiedzialnym za finansowanie i budowę elektrowni Pątnów II, należącej do Zygmunta Solorza, a w ostatnich latach zasiadał w radach nadzorczych innych jego spółek.
 
Krystek nie chciał na razie komentować swojego wyboru, krótko powiedział nam tylko, że zamiast gratulacji należałoby mu współczuć, chociaż nie wyjaśnił już dlaczego.
 
Jacek Drozd od listopada był członkiem rady nadzorczej PGE wydelegowanym do czasowego wykonywania czynności wiceprezesa ds. finansowych. W nowym zarządzie zamiast finansów, powierzono mu jednak sprawy korporacyjne, którymi dotychczas zajmował się Piotr Szymanek (dotychczasowy p.o. prezesa PGE, który nie dostał się do nowego zarządu). Drozd jest absolwentem ekonomii UMCS w Lublinie i rachunkowości Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Nie ma większego doświadczenia w branży energetycznej.
 
Rada nie wybrała nowego wiceprezesa ds. finansów, więc należy się spodziewać, że wkrótce znowu zostanie ogłoszony konkurs.
 
Ceny pójdą w górę?
 
Przed nowym zarządem stoją ogromne wyzwania. Przede wszystkim musi wziąć odpowiedzialność za rozbudowę elektrowni Opole. Polecenie rozpoczęcia prac ma zostać wydane do 31 stycznia, ale wciąż jest wiele niewiadomych.
 
Na tej wartej 11 mld zł  inwestycji pośliznął się poprzedni prezes PGE Krzysztof Kilian. Uważał, że przy obecnych niskich cenach energii budowa nowych elektrowni nie ma sensu. Ale dla rządu inwestycja była priorytetem, zapowiedzianym w expose Donalda Tuska. W dodatku budowa nowych mocy jest ważna dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
 
– To PGE de facto wyznacza ceny na rynku – powiedział nam wysoki urzędnik odpowiedzialny za energetykę. – Kilian trzymał je bardzo nisko, bo chciał osiągnąć trzy cele. Po pierwsze, pokazywał w ten sposób, że Opole się nie opłaca. Po drugie, dla PGE nie było to takie niebezpieczne, bo im niższe ceny prądu, tym większe rekompensaty dostaje z tytułu rozwiązania po wejściu do UE tzw. kontraktów długoterminowych (w naszych rachunkach rekompensaty ukryte są pod nazwą „opłata przejściowa”). Po trzecie, chciał pognębić w ten sposób konkurencję, zwłaszcza niezależne elektrownie – twierdzi nasz rozmówca.
 
Czy teoria o grze PGE na spadki cen prądu na giełdzie jest prawdziwa? Jak zachowa się nowy zarząd PGE i przed jakimi jeszcze wyzwaniami stoi? Czytaj dalszą część artykułu w serwisie WysokieNapiecie.pl

REKLAMA

Rafał Zasuń, Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

REKLAMA