Pierwsza decyzja prezesa Woszczyka. PGE rusza z rozbudową Opola

Pierwsza decyzja prezesa Woszczyka. PGE rusza z rozbudową Opola
Marek Woszczyk, prezes URE. Foto: Newseria

{więcej}Zarząd PGE pod przewodnictwem nowego prezesa Marka Woszczyka zdecydował o rozpoczęciu budowy dwóch bloków węglowych w Opolu. 

Inwestycja w Opolu mająca na celu budowę dwóch bloków zasilanych węglem kamiennym, których moc wyniesie łącznie 1,8 GW, rozpocznie się w przyszłym miesiącu. Pierwszy z bloków ma być gotowy po 54 miesiącach, a drugi po 62 miesiącach. Wartość projektu szacuje się na 11,6 mld zł. 

Decyzję o rozbudowie elektrowni w Opolu podjął nowy prezes PGE Marek Woszczyk, który jeszcze do niedawna pełnił funkcję prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Poprzedni prezes PGE, Krzysztof Kiljan, zrezygnował z pełnienia tej funkcji właśnie z powodu niechęci do inwestycji w nowe moce w Opolu, którą uważał za nieopłacalną, mając na uwadze aktualne ceny energii, które jego zdaniem nie zapewniałyby rentowności tego projektu.

REKLAMA
REKLAMA

Na rozbudowę elektrowni Opole nalegał jednak rząd, a o planach jej uruchomienia wielokrotnie zapewniał premier Donald Tusk, wskazując ją jako niezbędną do niedopuszczenia do grożącego polskiej gospodarce w najbliższych latach niedoboru mocy w energetyce. W ciągu kilku lat Polska musi bowiem wyłączyć stare, niespełniające unijnych norm elektrownie węglowe. 

Nowy zarząd PGE zdecydował o budowie nowych bloku w Opolu, a jako uzasadnienie swojej decyzji podał, że w ostatnich miesiącach w polskiej energetyce zaszły „kierunkowe zmiany” ograniczające ryzyko realizacji nowych projektów węglowych, wśród których PGE wymienia plany wprowadzenia rezerw mocy, a także „projektowanie regulacji ustawowych odnawialnych źródeł energii racjonalizujących rozwój tego sektora”. 

gramwzielone.pl