Premier: OZE szkodzi Polsce

Premier: OZE szkodzi Polsce
Donald Tusk - Πρωθυπουργός της Ελλάδας flickr cc-by-2.0

{więcej}Jak donosi PAP, premier Donald Tusk zapowiedział, iż wkrótce do Sejmu trafi projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dodał również, że dobrze się stało, że przepisy nie zostały dotychczas uchwalone, ponieważ szkodziłoby to interesom energetycznym Polski.

-Dobrze się stało z punktu widzenia interesów energetycznych Polski, że nie przyjęliśmy ustawy o odnawialnych źródłach energii, gdy przepisy i polityczny klimat w Europie, a także dość trywialne przekonanie w Polsce na rzecz OZE, kazałoby nam przyjąć ustawę, w świetle której mielibyśmy tego prądu bardzo drogiego, m.in. z wiatraków, o wiele za dużo w porównaniu do realnych potrzeb” – PAP cytuje piątkową wypowiedź premiera w Sejmie.

REKLAMA

Premier odniósł się w ten sposób do zarzutów opozycji, dotyczących nie uchwalenia do tej pory ustawy o OZE. Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zaznaczył, że projekt ustawy o OZE został już przekazany do Rady Ministrów i wkrótce ma trafić do Sejmu. Dodatkowo wiceminister środowiska Paweł Gawłowski zaznaczył, iż w parlamencie znajduje się również prezydencki projekt ustawy, która reguluje kwestie ochrony krajobrazu.

REKLAMA

W Sejmie ma się również odbyć głosowanie o odrzucenie projektu nowelizacji ustaw: prawo budowlane oraz o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, autorstwa PiS. Celem proponowanych przez PiS zmian, ma być ochrona obywateli przed szkodliwym wpływem instalacji wytwarzających energię wiatrową. Projekt nowelizacji wprowadza zapis, by odległość elektrowni wiatrowych o mocy powyżej 500 kW od zabudowań i terenów leśnych wynosiła 3 km. Zdaniem nie tylko koalicji ale również niektórych klubów opozycyjnych, taki zapis oznacza zakaz budowy elektrowni wiatrowych w Polsce.

gramwzielone.pl