Projekt ustawy o OZE w czwartek na posiedzeniu Komitetu Stałego RM

Projekt ustawy o OZE w czwartek na posiedzeniu Komitetu Stałego RM
Janusz Piechociński. Foto: DrabikPany, flickr cc-by-2.0

{więcej}Jak poinformował na piątkowej konferencji prasowej wicepremier Janusz Piechociński, w czwartek projekt ustawy o OZE ma trafić na obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Tydzień temu Mnisterstwo Gospodarki poinformowało o zakończeniu prac nad ustawą o odnawialnych źródłach energii i przekazaniu jej do Komitetu Stałego Rady Ministrów. W najbliższy czwartek ustawa ma stanąć na obradach komitetu, a następnie trafić do parlamentu.

– Wyciągnęliśmy wnioski z błędów, które w zakresie odnawialnych źródeł energii popełnili nasi sąsiedzi (…) To, co proponujemy, to posadowienie energetyki odnawialnej o własne surowce. Maksymalna koncentracja na własnych technikach i technologiach. Rozproszone, przyjazne OZE, konkurencyjne, ale jednocześnie niskokosztowe z punktu widzenia stałego dopłacania – cytuje wicepremiera PAP.

REKLAMA
REKLAMA

Wicepremier poinformował również, iż w dalszym ciągu Polska będzie inwestować w energię pochodzącą z konwencjonalnych źródeł energii. Przypomniał, że rozbudowywane będą bloki energetyczne w Opolu, Kozienicach i Jaworznie.

Jak zakłada MG, ustawa powinna wejść w życie z początkiem 2015 roku. Ustawa o OZE zakłada m.in. odejście o systemu dotowania bieżącej produkcji energii ze źródeł odnawialnych na rzecz systemu aukcyjnego. Zgodnie z tym systemem, ten kto zaproponuje najbardziej atrakcyjną cenę takiej energii, otrzyma gwarancję jej sprzedaży nawet przez 15 lat po zaoferowanej cenie waloryzowanej o wskaźnik inflacji. Aukcje na zakup energii z OZE miałyby być ogłaszane raz do roku.

gramwzielone.pl