Piechociński proponuje powrót "mody na węgiel"

Piechociński proponuje powrót "mody na węgiel"
Janusz Piechociński. Foto: World Coal Association, flickr cc-by

{więcej}Zdaniem wicepremiera Janusza Piechocińskiego inwestycje w polskiej energetyce powoli nabierają tempa. W jego opinii na dziś kluczowym zadaniem jest potrzymanie procesów inwestycyjnych. Rok 2014 powinien być rokiem energetyki – podsumował środowe spotkanie z dziennikarzami minister gospodarki. 

Jak informuje portal WNP.PL na środowym spotkaniu wicepremier Janusz Piechociński powiedział dziennikarzom, że na dziś kluczowym zadaniem pozostaje potrzymanie procesów inwestycyjnych w energetyce. – Cieszymy się, że wreszcie ruszają inwestycje w bloki energetyczne Opole 5 i 6, lada chwila dołączy do nich Jaworzno – zapowiedział wicepremier. – Myślę, że jeszcze w tym półroczu zamkniemy negocjacje z jednym z inwestorów azjatyckich w sprawie uruchomienia na gruntach byłej kopalni węglowa kamiennego, nowej, dużej elektrowni z piecami o rekordowej efektywności spalania na poziomie 46,5 proc. – dodał.

Minister gospodarki zapowiedział również kontynuację prac regulacyjnych i legislacyjnych w tym obszarze. – W czwartek na Komitet Stały Rady Ministrów ma trafić ustawa o odnawialnych źródłach energii, na jednym z najbliższych posiedzeń rządu stanie również program polskiej energetyki jądrowej – cytuje słowa premiera portal WNP.PL.  

REKLAMA
REKLAMA

Dodał również, że wkrótce gotowe będę uregulowania dotyczące wydobycia gazu łupkowego. Jednakże, jego zdaniem z wielką ostrożnością trzeba podchodzić do kwestii jego szybkiego wydobycia na skalę przemysłową.

Na piątek zaplanowane jest spotkanie z Sigmarem Gabrielem, wicekanclerzem i ministrem gospodarki i energetyki Niemiec. Wicepremier ma nadzieje, że będzie ono okazją do wypracowania większego zrozumienia dla energetyki węglowej w przestrzeni regulacji i decyzyjności na forum Unii Europejskiej. Piechocińsk podkreślił przy tym, że Polska ma w tej dziedzinie olbrzymi potencjał.

Minister gospodarki, jak sam powiedział, chciałby powrotu „mody na węgiel”. Nie ukrywa również, że liczy na zmianę podejścia Unii Europejskiej do energetyki – zwłaszcza węglowej. Jego zdaniem 2014 będzie rokiem bardzo intensywnych działań w tym obszarze. 

gramwzielone.pl