Wielka Brytania wprowadzi aukcje dla OZE

Wielka Brytania wprowadzi aukcje dla OZE
LaertesCTB, flickr cc-by-2.0

{więcej}Brytyjski rząd szuka oszczędności w systemie wsparcia dla energetyki odnawialnej i w tym celu chce wprowadzić aukcje, w których konkurowałyby ze sobą wszystkie technologie OZE. 

Jak wynika z informacji opublikowanych przez brytyjski departament energetyki i zmian klimatu, pierwsza z aukcji dla OZE może się odbyć już jesienią tego roku. 

Brytyjski sektor energetyczny staje przed koniecznością ogromnych inwestycji w nowe moce w energetyce. To musi się przełożyć na wzrost rachunków za energię. Przy obecnych cenach energii inwestycje w nowe moce są postrzegane przez koncerny energetyczne oraz sektor bankowy jako nieopłacalne. Brytyjskie władze szacują, że do 2020 roku w sektorze energetycznym trzeba będzie zainwestować. ok. 110 mld funtów. Rząd w Londynie chce ograniczyć spodziewany wzrost cen energii m.in. poprzez redukcję wsparcia dla OZE. 

REKLAMA
REKLAMA

Obecne plany brytyjskiego rządu zakładają organizację aukcji dla technologii rozwiniętych, do których zalicza się m.in. energetykę wiatrową na lądzie, biogazową, wodną oraz słoneczną. Osobne aukcje Londyn chce zorganizować dla technologii, które uważa za mniej rozwinięte. Zalicza do nich m.in. morską energetykę wiatrową, energię pływów oraz – co ciekawe – energetykę biomasową. Jak informuje Bloomberg, nie jest jeszcze przesądzone, do której z grup zaliczone zostaną elektrownie biomasowe przekształcone z elektrowni spalających węgiel. 

Aktualne propozycje dotyczące systemu aukcyjnego zostały przekazane przez brytyjski rząd do konsultacji społecznych. W marcu mają zostać przyjęte minimalne i maksymalne ceny dla biorących udział w aukcjach, poszczególnych technologii OZE. 

gramwzielone.pl