J. Piechociński: w polskiej energetyce miejsce dla energetyki konwencjonalnej, OZE i atomu

J. Piechociński: w polskiej energetyce miejsce dla energetyki konwencjonalnej, OZE i atomu
Janusz Piechociński, źródło: piechocinski.pl

{więcej}- Przyjęty Program polskiej energetyki jądrowej to pierwszy dokument, w którym pojawiły się zapisy dotyczące nowego polskiego miksu energetycznego. Znajdzie się w nim miejsce zarówno dla energetyki konwencjonalnej, OZE oraz atomu – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas konferencji prasowej poświeconej przyjętemu 28 stycznia 2014 r. przez Radę Ministrów Programowi polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Spotkanie odbyło się 29 stycznia 2014 r. w Ministerstwie Gospodarki.

Wicepremier Piechociński przypomniał, że jednym z priorytetów jest zapewnienie Polsce i Polakom własną, tanią energię, która będzie fundamentem naszej konkurencyjności. – Takie podejście gwarantuje nam rozwój przemysłu Jednak dla zaspokojenia rosnących potrzeb w zakresie konsumpcji energii elektrycznej konieczne będzie zwiększenie produkcji energii – powiedział. – Obok nowych wysokosprawnych elektrowni węglowych niezbędna będzie budowa mocy wytwórczych innego typu w tym również jądrowych. Moc zainstalowana w źródłach wytwórczych powinna wzrosnąć z ok. 33,5 tys. MW do ok. 44,5 tys. MW w 2030 – dodał.

Przypomniał również, że do 2020 r. Polska musi obniżyć emisyjność energetyki o 20 proc., a Komisja Europejska dąży do dalszych radykalnych wzrostów tego celu. – Uzasadnione jest zatem wprowadzenie do struktury źródeł wytwórczych zeroemisyjnego źródła jakim jest energetyką jądrowa – zauważył.

REKLAMA
REKLAMA

Wiceminister Hanna Trojanowska wyjaśniła, że przyjęty wczoraj przez RM PPEJ to kompleksowy katalog działań jakie towarzyszyć będą przyszłym inwestycjom w sektorze. -To także swoista „mapa drogowa” dla budowy i bezpiecznej eksploatacji elektrowni jądrowej – dodała.

W spotkaniu wzięli również udział Janusz Włodarski prezes Państwowej Agencji Atomistyki, Marek Woszczyk prezes PGE S.A. i Aleksander Grad prezes PGE EJ 1 Sp. z o.o.

źródło: Ministerstwo Gospodarki