Gliwicka Fundacja LIBRE zbuduje laboratorium OZE w Arabii Saudyjskiej

Gliwicka Fundacja LIBRE zbuduje laboratorium OZE w Arabii Saudyjskiej
foto: Bosh press

{więcej}Na zlecenie rządu Arabii Saudyjskiej gliwicka Fundacja LIBRE zajmie się w tym kraju wdrażaniem rozwiązań wspierających energetykę odnawialną.

LIBRE (Laboratory of Innovation in Bio and Renewable Energy) to fundacja zajmująca się badaniem, rozwojem i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań z zakresu energetyki odnawialnej. 

Fundacja zbuduje dla Saudyjczyków laboratorium OZE. Głównym elementem współpracy będzie wdrożenie laboratorium do certyfikacji paneli PV, kolektorów słonecznych, systemów wentylacji i pomp ciepła. Planowana jest także współpraca w zakresie dystrybucji na Bliskim Wschodzie szwajcarskiego oprogramowania Polysun służącego do symulacji instalacji OZE.

REKLAMA
REKLAMA

– Nasze propozycje i pomysły spotkały się z zainteresowaniem Arabii Saudyjskiej, gdzie energetyka odnawialna zaczyna się intensywnie rozwijać. Saudyjski rząd zamierza w przyszłości połowę zapotrzebowania na energią pokrywać ze źródeł odnawialnych. Arabscy partnerzy są zainteresowani instalacjami odsalania wody morskiej zasilanymi z odnawialnych źródeł energii oraz instalacjami fotowoltaicznymi. W grę wchodzą także farmy wiatrowe. Instalacje powstałyby w ramach modelu „zaprojektuj i zbuduj” – komentuje dla portalu wnp.pl Piotr Kolasa, prezes Fundacji.

Fundacja LIBRE współpracuje z wieloma podmiotami zarówno w kraju, jak i za granicą. Kluczowym partnerem Fundacji jest szwajcarska firma Vela Solaris, producent oprogramowania Polysun, dla której LIBRE buduje laboratoria komputerowe energetyki odnawialnej w uczelniach polskich i zagranicznych.

gramwzielone.pl