Parlament Europejski przeciwko propozycji KE w zakresie celu dla OZE na 2030 r.

Parlament Europejski przeciwko propozycji KE w zakresie celu dla OZE na 2030 r.
ines saraiva, flickr cc-by-2.0

{więcej}Dwa tygodnie temu Komisja Europejska zaproponowała nowe cele unijnej polityki klimatycznej na rok 2030. Dzisiaj propozycji KE w tym zakresie sprzeciwił się Parlament Europejski. 

Pod koniec ubiegłego miesiąca Komisja Europejska zaproponowała, aby do 2030 roku udział OZE w unijnym miksie energetycznym wzrósł do poziomu 27%, a w przypadku ograniczenia emisji CO2 cel przyjęto na poziomie 40%. O ile w drugim przypadku cel miałby być obligatoryjny dla wszystkich państw, w przypadku celu udziału OZE Bruksela zaproponowała, aby był on wiążący tylko na poziomie Wspólnoty, a – w przeciwieństwie do obecnego celu na poziomie 20% do roku 2020 – poszczególne państwa nie miałyby w tym zakresie obligatoryjnych zobowiązań. 

Obecny, wiążący cel Unii Europejskiej w zakresie produkcji energii z OZE do roku 2020 to na poziomie wspólnotowym 20%, przy czym dla poszczególnych państw Wspólnoty wyznaczono indywidualne cele. Udział OZE w zużyciu energii w Polsce ma w 2020 roku wynieść 15%.

REKLAMA
REKLAMA

Dzisiaj propozycji Komisji Europejskiej w zakresie zwiększenia obligatoryjnego celu udziału OZE do 2030 r. tylko na poziomie unijnym sprzeciwili się europosłowie. W głosowaniu na temat nowego celu dla OZE na 2030 r. Parlament Europejski odrzucił pomysł KE stosunkiem głosów 341 do 263. Wcześniej podobnie zagłosował parlamentarny komitet ds. energetyki i przemysłu oraz komitet ds. środowiska. 

Jak komentuje Stephane Bourgeois z Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA) – Parlament Europejski po raz kolejny pokazał, że jest najbardziej pro-postępową z unijnych instytucji. Wytrzymał działania lobbingowe antypostępowych organizacji i zagłosował za bardziej ambitną polityką UE, która może doprowadzić do stworzenia w unijnym sektorze OZE kolejnych 570 tys. miejsc pracy oraz zaoszczędzenia przez UE 500 mld euro na imporcie paliw kopalnych oraz na obniżeniu kosztów energii dla przemysłu energochłonnego. 

EWEA wezwała też szefów państw UE do poparcia stanowiska Parlamentu Europejskiego i przyjęcia celu OZE przynajmniej na poziomie 30%, który byłby wiążący dla poszczególnych krajów Wspólnoty.  

gramwzielone.pl