PSL: potrzebne ułatwienia dla spółdzielni i samorządów chcących produkować energię

PSL: potrzebne ułatwienia dla spółdzielni i samorządów chcących produkować energię
foto: Conergy press

{więcej}Jak informuje PAP, za miesiąc PSL zamierza przedstawić własny projekt nowelizacji Prawa energetycznego. Projekt ustawy ma zawierać propozycje ułatwień dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, samorządów i podmiotów komunalnych, które chcą produkować energię na własne potrzeby.

Obecnie obowiązująca, pochodząca z września 2013 r., nowelizacja Prawa energetycznego wprowadza już pewne ułatwienia dla osób, które chcą produkować energię elektryczną na własne potrzeby, a nadwyżkę odsprzedawać do sieci. Właściciele produkujący prąd ze źródeł odnawialnych o mocy poniżej 40 kW nie muszą rejestrować działalności gospodarczej, ani mieć koncesji na obrót energią elektryczną. Te rozwiązania dotyczą głównie gospodarstw domowych, natomiast nowe przepisy miałyby objąć też np. wspólnoty mieszkaniowe i samorządy.

REKLAMA

Zdaniem szefa klubu PSL Jana Burego, ustawa powinna w takim samym stopniu odnosić się do samorządów, podmiotów komunalnych, wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych, jak do indywidualnych gospodarstw domowych. Bury wskazał na samorządy, które zarządzają licznymi nieruchomościami i na nich mogą instalować instalacje OZE.

REKLAMA

gramwzieone.pl