bos

{więcej}Na czwartkowej konferencji prasowej prezes BOŚ Banku Mariusz Klimczak przedstawił założenia nowego programu EKOsystem. Program EKOsystem, który ma obniżyć koszty związane z ogrzewaniem domów, skierownay jest do tych klientów, którzy chcą wybudować nowy dom, bądź zmodernizować istniejącą już instalację grzewczą.

Jak informuje PAP, EKOsytem jest hybrydowym systemem grzewczym wykorzystującym konwecjonalne i odnawialne źródła energii. Składa się on z modułu kotłowego wspópracującego z pompą ciepła, instalacją kolektorów słonecznych i panelami fotowoltaicznymi.

Jak przekonywał Klimczak, współpraca wszystkich elementów systemu pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania. Pompa zapewnia energię cieplną potrzebną do ogrzania gospodarstwa domowego, a niezbędną do jej pracy energię elektryczną zapewniają ogniwa słoneczne. Kolektory podgrzewają wodę.

REKLAMA
REKLAMA

Systemem można zarządzać przy pomocy panelu kontrolnego bądź aplikacji mobilnych. Prezes wyjaśnił, że EKOsystem jest droższy od tradycyjnych kotłów grzewczych opalanych olejem czy węglem. Jego cena zależy też od wielkości nieruchomości.

Zdaniem prezesa BOŚ, produkt jest impulsem do rozwoju małych odnawialnych źródeł energii w Polsce. Według niego zwiększenie wykorzystywania w naszym kraju mikro instalacji OZE wpłynie na wzrost gospodarczy nawet o 0,4 proc. „Dzięki masowemu wykorzystaniu mikroźródeł w domach, koszt systemu wsparcia energii z OZE może być niższy nawet o 2 mld zł rocznie” – dodał.

Klimczak przekonywał, że EKOsystem w porównaniu z instalacjami grzewczymi opartymi na węglu, gazie czy oleju opałowym, pozwoli zaoszczędzić nawet 8 tys. zł w skali roku.