Berlin dofinansuje budowę ogromnego magazynu energii

Berlin dofinansuje budowę ogromnego magazynu energii
Fortum press

{więcej}Konsorcjum niemieckich firm otrzymało grant od niemieckiego rządu, dzięki któremu zrealizują pilotażowy projekt mający na celu budowę ogromnego magazynu energii. 

Projekt będzie realizowany w niemieckim mieście Aachen, a wśród inwestorów jest m.in. koncern energetyczny E.ON, czołowy producent inwerterów fotowoltaicznych SMA Solar Technology, a także producenci baterii Exide i Beta Motion. 

Budowa ogromnego magazynu energii zostanie dofinansowana przez niemiecki rząd kwotą 6,5 mln euro ze specjalnego federalnego funduszu stworzonego przez Berlin w celu finansowania badań nad technologiami magazynowania energii. 

REKLAMA
REKLAMA

Jak informują autorzy projektu, system budowany koło Aachen będzie krokiem milowym w pracach na technologiami magazynowania energii. Zostanie w nim zastosowana kombinacja modułów baterii wykonanych w różnych technologiach – w tym baterii litowo-jonowych. Poszczególne moduły mają być uruchamiane w zależności od okresu zapotrzebowania i tak np. moduły z bateriami litowo-jonowymi mają odpowiadać na krótkookresowe braki energii. 

Magazyn energii w Aachen będzie pierwszym tego rodzaju urządzeniem na świecie, które dzięki modułowej budowie będzie dopasowywać się do zapotrzebowania na energię, a poszczególne moduły będą włączane w optymalnych dla siebie okresach zapotrzebowania. 

Praca instalacji będzie sprzężona z działaniem pobliskich źródeł OZE. – System będzie stanowić wsparcie dla źródeł odnawialnych i przyczyni się do stabilizacji sieci. Ten projekt pozwoli nam na sprawdzenie jak w przyszłości optymalnie wykorzystywać duże magazyny energii w systemie energetycznym – komentuje Volker Wachenfeld z SMA. 

gramwzielone.pl