Polskie gminy wolą OZE zamiast atomu

Polskie gminy wolą OZE zamiast atomu
RainerSchuetz flickr cc-by-2.0

{więcej}Prace nad ustawą o OZE wciąż trwają. Zgodnie z zapowiedziami polityków koalicji rządzącej, jeszcze w marcu projekt ustawy ma znaleźć się w lasce marszałkowskiej. Tymczasem jak wskazują badania przeprowadzone Hertie School of Governance w Berlinie, polskie gminy widzą w OZE dużą szanse na rozwój. 

Jak informuje „Puls Biznesu”, pod koniec 2013 r. Kacper Szulecki i Andrzej Ancygier, pracownicy naukowi Hertie School of Governance w Berlinie przeprowadzili badanie, które miało ocenić podejście polskich gmin do OZE.

Spośród przebadanych samorządowców, większość widziało w OZE szansę na rozwój (69%). Dla dużej grupy gmin (61%) byłaby to także inwestycja w przyszłość oraz szansa na dodatkowe zyski dla lokalnego budżetu (59%) – napisał „PB”.

REKLAMA

Przeciwnych odnawialnym źródłom energii było 7% respondentów. Dla zdecydowanej większość badanych (86%) OZE to znaczący element gospodarki. Zdaniem 43% przebadanych samorządów do 2050 r. udział OZE powinien wzrosnąć do poziomu 20-40%, natomiast 1/3 gmin jest zdania, że powinno to być 40-60%.

REKLAMA

Jak podaje „PB”, mieszkańcy gmin także pozytywnie oceniają energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii, szczególnie jeśli chodzi o elektrownie fotowoltaiczne i wodne. Nie są już jednak tak optymistycznie nastawieni jeśli chodzi o biogazownie i elektrownie wiatrowe.
 
– Zaskoczyła mnie rozbieżność w tym, jak władze gmin podchodzą do odnawialnych źródeł energii i jak widzą opinie mieszkańców na temat tych inwestycji. Jednak ciekawe jest również to, że samorządy zupełnie inaczej podchodzą do polityki energetycznej niż polski rząd, który bardziej promuje energię atomową i pochodzącą ze źródeł kopalnych – powiedział Andrzej Ancygier (za „PB”).

Zdaniem przebadanych samorządów, w Polsce powinna być wspierana przede wszystkim: energetyka słoneczna (85%), energetyka wiatrowa (65%), energetyka wodna (58%) i geotermalna (54%). Gaz łupkowy wskazało ok. 50% badanych, za wsparciem dla energetyki jądrowej było 19% badanych, 18% za węglem brunatnym, a 28% za węglem kamiennym – wyliczał dziennik.

Jak podkreślił „PB”, rozwój energetyki jądrowej w naszym kraju, popiera jedynie 36% gmin.

gramwzielone.pl