Wicepremier Piechociński o bezpieczeństwie dostaw energii

Wicepremier Piechociński o bezpieczeństwie dostaw energii
Janusz Piechociński. Foto: Ministerstwo Gospodarki

{więcej}- Tworzymy warunki dla podejmowania inwestycji w nowe moce wytwórcze, co zwiększa bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Zwiększamy również możliwości wytwarzania energii na własne potrzeby – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas briefingu prasowego poświęconego bezpieczeństwu dostaw energii. Spotkanie odbyło się 10 marca 2014 r. w Ministerstwie Gospodarki.

Wicepremier Piechociński wspomniał o przygotowanym przez PSE planie rozwoju sieci elektroenergetycznych.

– Został on przygotowany w uzgodnieniu z MG, zawiera szereg inwestycji w linie przesyłowe i stacje, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej oraz przyłączenie i wyprowadzenie mocy z odnawialnych źródeł energii oraz planowanych elektrowni systemowych – podkreślił. Według szacunków tylko w same sieci przesyłowe zostanie zainwestowane ponad 8 mld zł do 2016 r., a łącznie 23 mld zł do 2025 r.

REKLAMA
REKLAMA

Szef resortu gospodarki nawiązał również do połączeń transgranicznych z naszymi sąsiadami.

– To przede wszystkim budowa połączenia elektroenergetycznego z Litwą. Inwestycja podzielona została na 2 etapy, pierwszy ukończony będzie do 2016 r. a drugi do 2020 r. Jest to duża inwestycja w systemie prowadzona z wykorzystaniem środków unijnych  – dodał.

źródło: Ministerstwo Gospodarki