
PGE EO kontynuuje świadczenie usług systemowych
PGE Energia Odnawialna podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi kolejną umowę na świadczenie usług z zakresu pracy interwencyjnej.
PGE Energia Odnawialna podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi kolejną umowę na świadczenie usług z zakresu pracy interwencyjnej.
Debata parlamentarna pokazała bezsens walki polityków nie tyle z realnymi problemami, ale ze swoimi własnymi kompleksami – „kto podpisał unijny pakiet klimatyczny” lub „kto dzielniej walczy o niskie ceny energii” itp. Ceny energii w przyszłości dalej będą rosły niestety...
Dzisiaj rozpoczyna się kolejna certyfikacja ogólna w ramach rynku mocy. Coroczny obowiązek udziału w certyfikacji obejmuje wszystkich właścicieli istniejących jednostek wytwórczych o mocy ponad 2 MW. Niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z karami finansowymi.
Pierwszy raz w historii zapotrzebowanie polskich odbiorców na energię elektryczną przekroczyło 170 TWh. W 2018 roku odnotowaliśmy także najwyższy w historii import prądu do naszego kraju – wynika ze wstępnych danych PSE, przeanalizowanych przez portal WysokieNapiecie.pl...
Zmiany w IRIESP, które weszły w życie z początkiem 2019 r., zdjęły funkcjonujące od lat minimum ceny energii elektrycznej na rynku bilansującym na poziomie 70 zł/MWh. Na wypracowanie przez rynek niższych cen nie trzeba było długo czekać, co jednak nie znaczy, że taka sytuacja będzie się często powtarzać.
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego rozpoczął się nabór wniosków na unijne dofinansowanie do inwestycji w odnawialne źródła energii oraz wysokosprawną kogenerację.
Zgodnie z obowiązującą od wczoraj nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym spółki obrotu mają cztery miesiące na zaktualizowanie zawartych wcześniej umów z odbiorcami energii i obniżenie wpisanych do tych umów cen – do poziomu z pierwszej połowy 2018 r...
Tak tanio nie było jeszcze nigdy w historii polskiej energetyki. Energię elektryczną na pierwszy dzień 2019 roku można było kupić nawet za 1 zł/MWh. Niestety, przysłowie „jaki Nowy Rok, taki cały rok” w energetyce się nie sprawdza.
http://bip.udt.gov.pl/ogloszenia
W sobotę prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, a następnie, jeszcze w 2018 r., opublikowano ją w Dzienniku Ustaw...
Przepychając ustawę o dotowaniu energii elektrycznej, rząd postawił wszystko na jedną kartę. Jeśli przegra, to za rok firmy energetyczne i wszyscy odbiorcy będą w dużo gorszej sytuacji. Podwyżki i ewentualny zwrot pomocy publicznej mogą być bardzo dotkliwe, a w energetyce zapanuje kompletny chaos.
Urząd Regulacji Energetyki opublikował listę tzw. sprzedawców zobowiązanych na rok 2019 r. Ta instytucja ma kluczowe znaczenie dla producentów energii odnawialnej.
Mimo mocnej krytyki ze strony opozycji, w głosowaniu nad przygotowaną przez rząd nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym zdecydowana większość posłów poparło rozwiązania, które mają powstrzymać wzrost opłat za energię dla odbiorców końcowych w 2019 r.
Rząd, który błyskawicznie próbuje przeforsować zmiany zmierzające do utrzymania niższych cen energii dla odbiorców końcowych w 2019 r., wpadł przy okazji na pomysł, jak rozdysponować pieniądze, które nasz kraj może zarobić ze sprzedaż kolejnych uprawnień do emisji CO2...
Towarowa Giełda Energii złożyła wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o zezwolenie na prowadzenie zorganizowanej platformy obrotu (Organised Trading Facility, OTF), której uruchomienie ma wynikać z konieczności dostosowania funkcjonujących w strukturze TGE rynków do wymogów dyrektywy MiFID II.