Sejm przegłosował rządowe pomysły ws. energii. Tylko trzech posłów przeciw

Sejm przegłosował rządowe pomysły ws. energii. Tylko trzech posłów przeciw
Fot. Kancelaria Sejmu RP

Mimo mocnej krytyki ze strony opozycji, w głosowaniu nad przygotowaną przez rząd nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym zdecydowana większość posłów poparło rozwiązania, które mają powstrzymać wzrost opłat za energię dla odbiorców końcowych w 2019 r.

Dzisiaj w Sejmie błyskawicznie przeprocedowano przygotowaną przez rząd ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, w której przyjęto dwa rozwiązania mające służyć utrzymaniu finalnych cen energii dla odbiorców końcowych na poziomie z pierwszej połowy 2018 r.

Przyjęta przez Sejm ustawa obniży akcyzę od energii elektrycznej z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh oraz zniweluje średnio o 95 proc. tzw. opłatę przejściową doliczaną do rachunków za energię.

REKLAMA

Ponadto, dzień przed dzisiejszym procedowaniem przygotowanych przez rząd regulacji dorzucono do nich poprawkę, która zakłada przekazanie do nowego Funduszu Wypłaty Różnicy Cen około 4 mld zł uzyskanych ze sprzedaży przez Polskę praw do emisji CO2. Dodatkowo zdecydowano, że 1 mld zł trafi do tzw. krajowego systemu zielonych inwestycji.

Takie rozwiązanie może jednak zakwestionować Komisja Europejska, uznając je za niezgodne z unijnym prawem. Więcej na ten temat w artykule: Fundusz Wypłaty Różnicy Cen niezgodny z prawem UE?

Niejasności związane ze zgodnością procedowanych regulacji z unijnym prawem nie przeszkodziły zdecydowanej większości posłów poprzeć pomysły rządu na zahamowanie wzrostu kosztów energii dla odbiorców końcowych.

REKLAMA

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw poparło dzisiaj w głosowaniu 389 posłów ze 409 obecnych na sali. Przeciwko było tylko trzech posłów – Stefan Niesiołowski, Joanna Scheuring-Wielgus, a także Ryszard Petru, który podczas plenarnej debaty poprzedzającej głosowanie nad rządową ustawą najdobitniej z posłów wzywał do inwestycji w odnawialne źródła energii, mówiąc o ich niższym koszcie w stosunku do kosztów energii z tradycyjnych elektrowni.

Ponadto 17 posłów wstrzymało się od głosu – wśród nich wszystkich 10 głosujących posłów Nowoczesnej, 6 posłów PO oraz jeden poseł niezależny (Janusz Sanocki).

Teraz, po przyjęciu ustawy przez Sejm, jej procedowaniem szybko zajmie się Senat. Senatorowie nie powinni zgłosić poprawek. Ich przegłosowanie sprawiłoby bowiem, że procedowane regulacje musiałyby wrócić pod obrady Sejmu.

Po przyjęciu ustawy przez Senat zostanie ona skierowana do podpisu prezydenta. Przyjęte dzisiaj regulacje mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.